Свалят ли служителите Ви пиратски софтуер?

Свалят ли служителите Ви пиратски софтуер?
пиратски софтуер

Има много популярни програми, които използваме на домашните си компютри, но ги нямаме в офиса – Photoshop или Microsoft Officе, могат да излязат скъпо за малкия бизнес и да прибегнем до изтеглянето на безплатни други решения. В крайна сметка много от служителите не са готови да свикнат с подобните програми и си изтеглят любимите такива от пиратски сайтове, което в един момент може да доведе до сериозни последствия за собствениците.

Защо?

Пиратският софтуер е една от най-големите входни точки за зловреден код и уязвимости в мрежата.

За да спрем изтеглянето на нелегален софтуер, което може да компроментира фирмената сигурност, е от изключително значение да създадем software management policy (SAM) или политика за управление на софтуера.

Като първа стъпка, фирмата може да извърши инвентаризация на софтуера, който се използва в момента (в това число, списък на всички лицензирани програми и хората, които ги използват). Така най-бързо ще може да бъде засечена програма, която не трябва да присъства в организацията или се използва без лиценз за нея.

Освен списък с програмите, трябва да се опише: кога са били закупени съответните програми, кога трябва да се подновят, да  се следят регулярно ъпдейтите и пачовете за тях. Това ще осигури както прозрачност при евентуална проверка или събитие с информационната сигурност, така и идея за разходите и бюджетиране на бъдещи проекти. От ключово значение е да сме наясно на 100% с какво разполагаме и къде се намира то, тъй като при хакерска или друга атака, времето за реакция и локализиране на проблема е съществено.

Фирмите трябва да поддържат инвентаризация на целия софтуер, който използват, с цел по-добра организация на бюджетите и вземане на решения.

Да не забравяме и обучението за работа със софтуер и безопасното сърфиране в мрежата на самите служители. ИТ отделите често не са наясно какво се инсталира по работните компютрите. Причина затова са делегираните пълни права на служителите, които имат неограничен достъп до всички ресурси на компанията и са превърнали офисния компютър в средство за вършене и на лична работа. Добрите мерки зависят основно от адекватните решения на ръководството, което има за цел да осъзнае сериозността на проблема и предвиди евентуални загуби на информация за фирмата.

През 2015 година, според проучване на Business Software Alliance (BSA), 39% от инсталирания софтуер е бил нелицензен. И тези, компании, които използват такъв, са буквално мишени за киберпрестъпниците, отваряйки дупки в сигурността и входна точка за зловредни атаки от типа криптовируси.

Инсталирайте винаги лицензен софтуер и използвайте най-новите решения за сигурност, които предлагат следене, класифициране и анализ на всички процеси на компютъра на 100% + защита от криптиране на информацията – научете повече тук: Adaptive Defense 360.

Източник: Panda Media Center

За Panda Security

Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др).

Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.

За допълнителна информация:

Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08

Повече за Panda Security
office@computel.bg
plovdiv@computel.bg

Сподели в:

Следвай ни в: