В края на миналата година Американското правителство сложи край на тайната програма за следене на NSA. По този начин гражданите ще се притесняват по-малко за това, кой подслушва разговорите им. Но винаги съществува съмнение за това кой може да Ви следи телефона и не само правителствени огранизации… Експертите предупреждават за подобен вид spyware заплахи, които могат да пускат отдалечено микрофона на потребителските телефони и да записват звук от местоположението на атакувания апарат. Изследователи от различни университети са разработили програми, с които могат да се записват разговорите директно провеждани по телефона.
Допълнително някои интернет потребители твърдят, че Facebook и Google ги бомбандират с реклами свързани с инфорамция, която са споделяли само когато са разговаряли по телефона. Тези потребители са убедени, че компании като Google и Facebook следят и анализират телефонните разговори и после създават рекламни кампании на база инфорамцията от тези разговори.
Логично си задаваме въпроса, наистина ли е възможно програма отдалечено да управлява микрофона на телефона ни и по този начин да записва разговорите ни? Експертите са го демонстрирали неведнъж. Това на практика е възможно и не толкова сложно. За разработване на шпионско приложение, работещо под Android, е нужно да се зададат права на приложението да има достъп до микрофона на устройството, както и да се програмира отдалечен сървър да съхранява данните получени от устройството. Макар, че не е потвърдено, че подобни приложения са достъпни от официалните канали, препоръка към потребителите е, когато свалят програми на телефоните си, винаги да проверяват техния произход. Вторият въпрос, който изниква пред нас е дали наистина големите компании записват звуци от нашите телефони и ги изпозват за таргетирани реклами? От Google заявиха, че не използват инфорамцията, която събират, когато потребителя се съгласи с тяхната политика и включи програмата за разпознаване на глас, за таргетирани реклами. Като допълнение те заявиха, че приложенията им не събират потребителска информация, ако потребителя изрично не разреши това.
От Facebook също обясниха, че рекламите, които достигат потребителите са на база техни търсения, дейности в социалната мрежа, а не на база записани и анализирани телефонни разговори или звук от телефоните им. Математик от Кралският колеж в Лондон, автор на книгата „Принцип на невероятностите“. Обяснява, че човек е така устроен – винаги да търси някакво обяснение за нещата, дори когато обяснение няма. Затова съвпаденията, които съществуват в живота ни, както и такива на хора, които споделят страховете си в интернет форумите, могат да са прости съвпадения и нищо повече. Може би са просто теорията на голямата конспирация.
Източник: Panda Media Center
За Panda Security
Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др).
Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.
За допълнителна информация:
Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08
Повече за Panda Security
office@computel.bg
plovdiv@computel.bg