Преди няколко месеца хакерите успяха да откраднат кода за видеоиграта на EA FIFA 21, след като подмамиха служител на Electronic Arts да им предостави маркер за вход. С няколко бързи хода престъпниците притежаваха 780 GB изходен код на версията на EA за 2021 г. на най-продавания франчайз на компанията. Тогава бандитите поискаха 28 милиона долара като откуп.
Престъпниците заплашиха американската компания за видеоигри да продаде изходния код на аукцион или да го публикува онлайн, за да видят всички дали базираната в Калифорния компания за игри отказва да се съобрази. Произходът на хакерите остава неизвестен.
В EA обаче не бяха особено впечатлени от хакерите. Втората по големина компания за игри в Северна и Южна Америка и Европа заяви, че едва ли има чувствителна информация, включена в изходния код, и отказаха да платят големия откуп. Веднага след инцидента EA направи подобрения в сигурността и потвърди, че не очакват никакво въздействие върху техните игри или бизнес.
Хакерите видяха, че EA няма да подвие коляно и безуспешно се опитаха да продадат изходния код на трети страни през последните няколко седмици. Усилията им бяха безполезни, тъй като изпитаха същия проблем – липсата на чувствителни потребителски данни не беше твърде апетитна за трети страни. След седмици на отчаяни опити да продадат откраднатите данни, хакерите нямаха друг избор, освен да публикуват откраднатия 780GB изходен код онлайн, за да го видят всички. Изходният код беше публикуван по -рано тази седмица.
В изявление EA потвърди, че открадната информация не съдържа данни, засягащи поверителността на играчите. Те нямат причина да вярват, че има някакъв съществен риск за игрите, бизнеса или играчите на EA. Хората потенциално могат да използват кода, за да играят незаконно FIFA 21 на собствените си сървъри, но това е всичко.
Напомняме, че изтеглянето и инсталирането на пукнати версии на видеоигри представляват значителен риск, тъй като такива версии на игри често са заразени със злонамерен код. Най -сигурният начин да се насладите на видеоигра е да закупите легално копие от разработчика на играта или оторизиран дилър.
Хакерите, понякога прославяни от медиите, не винаги са победители. В този конкретен случай хакерите губят време с кражба на безполезна информация, нарушават закона, предприемайки опити за изнудване, и не получават цент в замяна. Въпреки че не са спечелили пари от усилията си, ако бъдат хванати, те ще бъдат преследвани, тъй като EA активно работи с федералните служители на реда като част от текущо наказателно разследване. Адекватно подготвени хора и организации рядко стават жертви на хакерски атаки.
Източник: Panda Media Center
За Panda Security
Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).
Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.
За допълнителна информация:
AntivirusBG – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08