Разходите за киберсигурност са приоритетни за 66% от ИТ директорите

Разходите за киберсигурност са приоритетни за 66% от ИТ директорите

Според последната прогноза на Gartner глобалните разходи за ИТ ще достигнат 4,5 трилиона долара през тази година. Въпреки че икономическият климат се отразява негативно на потребителските пазари, компаниите са пренаредили приоритетите си и продължават да увеличават разходите за цифрови бизнес инициативи, въпреки глобалното икономическо забавяне.

ИТ бюджетите започнаха да се увеличават през третото тримесечие на 2022 г., когато Gartner съобщи, че 76% от ИТ директорите са заявили, че бюджетите им са нараснали в сравнение с предходното тримесечие. Тази тенденция се запазва и днес и компаниите поставят киберсигурността на първо място в бюджетните си приоритети за тази година, подкрепени от малко по-големи финансови ресурси.

Консултантската фирма установи, че 66% от ИТ директорите планират да увеличат инвестициите в киберсигурност и информационна сигурност през 2023 г. Тази цифра е значително по-висока от 40%, които възнамеряват да се фокусират върху киберсигурността в ИТ разходите си за третото тримесечие на 2022 г.

Други приоритети: оптимизиране на бизнеса, справяне с недостига на таланти и осигуряване на сигурността на облака

Нарастването на ИТ бюджетите не е премахнало натиска, който много организации оказват върху ИТ директорите да използват цифрови инструменти, да намаляват разходите и да избягват разхищенията. През третото тримесечие на 2022 г. спестяването на разходи вече е основен фокус за ИТ мениджърите. В резултат на това, в допълнение към киберсигурността, те насочиха стратегиите си към оптимизиране на бизнеса, като увеличиха разходите за бизнес разузнаване и анализ на данни (55%) и за облачни платформи (50%).

Недостигът на умения и квалифициран персонал продължава да възпрепятства технологичния сектор. Според доклада на Gartner проблемите с талантите са класирани като най-често срещаното предизвикателство, пред което са изправени ИТ проектите през третото тримесечие на 2022 г., като 63% са изправени пред недостиг на таланти, а 54% съобщават за липса на умения в екипите си.

В отговор на този недостиг компаниите прибягват до наемане на външен ИТ персонал за внедряване на ИТ решения, поддръжка или управлявани услуги, като например MSP. Това е отразено в прогнозите на консултантската фирма, която предвижда 5,5% ръст на пазара на ИТ услуги през тази година.

Следвайки тенденцията от предходните години, ИТ мениджърите продължават да работят за улесняване на хибридната работа, което вече беше един от основните приоритети за третото тримесечие на миналата година (53%). Това обхваща и увеличените разходи за облачни платформи, споменати по-рано. Интересно е да се отбележи, че макар неотдавнашният доклад на Red Hat да се съгласява с Gartner, че организациите обръщат повече внимание на киберсигурността, той също така посочва, че това до голяма степен се дължи на експлозивния ръст на внедряването на Cloud през последните две години и мащабното преминаване към дистанционна работа, които са въвели нови рискове за сигурността на корпоративните мрежи. Сигурността е посочена като приоритет в различни технологични категории, включително Cloud инфраструктура (42%), големи данни и анализи (45%) и автоматизация (35%) при този модел на работа.

Каква е причината за увеличението на бюджетите за сигурност?

Киберсигурността се оказа изключение от съкращенията на разходите, които компаниите правят, за да се справят с рецесията. Някои от основните причини за увеличаването на бюджетите са:

  1. Необходимостта от защита на организациите срещу променящите се заплахи за сигурността.
  2. Адаптиране към промените в нормативната уредба и спазване на изискванията.
  3. Изпълнителните съвети обръщат повече внимание на киберсигурността.

Тези фактори не само водят до увеличаване на бюджетите за киберсигурност, но и ускоряват приемането на нулевото доверие. Всъщност, според Gartner, тази позиция ще представлява поне 70% от всички нови рамки за отдалечен достъп до 2025 г., което е огромен скок спрямо цифрата от по-малко от 10% през миналата година.

Днес клиентите, партньорите и заинтересованите страни не искат да бъдат засегнати от прекъсвания на услугите или от загубата на доверие, която идва с компрометирана система, което може да бъде изключително вредно за бизнеса. В днешната нова парадигма на работа компаниите отдават приоритет на тази архитектура на сигурността, която може да бъде постигната чрез цялостно и всеобхватно портфолио за киберсигурност.

Унифицираната платформа за сигурност на WatchGuard осигурява  цялостна сигурност. Тя дава на ИТ директорите на компаниите цялостна сигурност, която заменя стария подход на кръпки и обединява технологиите, необходими за защита на бизнес мрежите, в една платформа. В допълнение към осигуряването на цялостна защита, тази позиция може да оптимизира разходите за киберсигурност, тъй като служителите трябва да са запознати само с една платформа вместо с множество интерфейси, което е предимство при недостиг на умения и квалифициран персонал.

От хибридния модел на работа до нулевото доверие – увеличаването на разходите за киберсигурност е от решаващо значение за предприятията, за да запазят сигурността на данните и да постигнат устойчив успех.

Watchguard.com

Сподели в:

Категории:

Следвай ни в: