Риск от кибератаки- как да го намалим?

Риск от кибератаки- как да го намалим?
Риск от кибератаки

Риск от кибер атаки винаги съществува.

Кибер атаките могат да струват скъпо за вашата компания. Само един заразен файл или един откраднат лаптоп, може да създаде огромни главоболия за мениджърите. Но винаги има решение – да се спазват правила, с цел свеждане на риска от подобни атаки до минимум.
Киберсигурността се постига главно чрез практика и самосъзнание. Това изисква от вас да преразгледате в детайли вашите онлайн и офлайн дейности. Твърде малкият скептицизъм е голям проблем. Когато хакер ви изпрати имейл за фишинг от фирма за кредитни карти,например, се разчита вие да приемете това за нещо нормално и легално. Виждате познатото лого, така че кликнете върху връзката. Това обаче е опасно. Налага се промяна в работните Ви навици.
Тази промяна би помогнала и на вашия работодател. Многото пари, изгубени вследсвие на кибер-атака, биха могли да се явят като повишение за вас и вашите колеги, за увеличаване на ползите или за разширяване на бизнеса. Когато защитите данните на работодателя си, вие също си запазвате работата.

Ето пет неща, които можете да направите, за да подобрите киберсигурността на работното място.

1) Редовно актуализирайте операционната си система
Вашата операционна система е основната работна среда на устройствата които ползвате, без значение дали става въпрос за настолен компютър, лаптоп или табле, дори и смартфон. Не е учудващо, че е и основна цел за хакери. Достъпът до вашата операционна система означава, че киберпрестъпниците „имат точка за достъп“ към вашия компютър. Те могат да изтеглят, инсталират и да използват по удобен за тях начин работните ви устройства.
Редовното актуализиране на операционната система прилага сериозни поправки на сигурността на софтуера ви за Windows, Mac или Linux. Направете живота си по-лесен, като настроите автоматични актуализации на вашата операционна система. С това просто приспособяване към вашите работни навици ще бъдете една крачка по защитени.

2) Създайте силни пароли
Преди време имаше публикуван списък с най-лошите примери за пароли. Той показва колко малко мислят потребителите, които дават защита на достъпа до своите сметки. Не бъдете един от милионите потребители, които през 2017 г. са използвали следните ужасно неефективни пароли:
123456
или
12345678

Независимо дали за работа или за социалните ви профили, силните пароли съхраняват данните ви в безопасност от крадци на самоличност и хакери. Може да почувствате, че низ от номера, създадени от старата комбинация от шкафове за фитнес, ще защити вашите данни, но това едва ли е така. Нуждаете се от силна парола, която трудно може да бъде отгатната.
Силните пароли са трудни за познаване и лесни за запомняне. Постигането на правилния баланс е лесно, когато познавате основите на създаването на силни пароли.

Няколко съвета как да започнете:

– Бъдете непредсказуеми
Ако трябва да замените буквата „S“ с номер или символ в паролата си, какво бихте избрали? Вероятно предположихте „$“, нали? Ако не сте, вие сте на път към създаването на по-силни пароли. Реалността обаче е, че повечето потребители биха избрали „$“
Силните пароли са уникални, но повечето от нас се опитват да ги направят уникални по същия начин. Това е парадоксално нещо, което трудно може да се преодолее, докато не овладеете удобен трик: Рандомизирате заместванията и капитализациите на писмото си. Вместо „$“ за „S“, изберете „&“ за „S“.

– Дължината на паролата е от значение
Паролите, трябва да са възможно най-дълги. Но има опасност: Дългите пароли са по-трудни за отгатване, но те също са и по-трудни за запомняне. Най-малко паролите ви трябва да са с дължина осем знака, но можете да увеличите броя на знаците, като приложите обща стратегия за паметта: Превърнете дългите фрази в акроними. След това превърнете тези акроними в пароли.

Ето стъпките:

1. Създайте уникална фраза, която е лична и лесна за запомняне.
Пример: „Моят любим филм на всички времена е Междузвездни Войни – Завръщането На Джедаите“.
2. Направете акроним от първите букви на вашата фраза: „mlfnvvemv-znd“
3. Нанесете няколко случайни знака. „%mlfnvvemv-znd1“

Можете да създавате силни пароли по подобен начин, като по този начин ще направите по-трудно за хакери, да откраднат самоличността си или данните на работодателя ви.

3) Внимавайте какви бележки лежат без надзор на бюрото Ви
Огледайте бюрото си. Колко бележки има по него? Сега, на колко от тях са написани номера на сметки, телефонни номера, пароли или други поверителни данни? Дори само един такъв запис е твърде много. Кабинетът ви може да изглежда като последното място, където може да се случи изтичане на данни, но киберпрестъпниците властват и в двата свята – и реален и виртуален.
Има много примери за „вътрешна изнасяне на информация. Кражбата на данни отнема може да бъде следствие от недоволен работник, зает портиер или внезапно прекъсване на работата ви, за да може да изтече поверителна информация. Съхранявайте данните си, като спазвате следните правила:

– Никога не оставяйте личната информация на открито
– Не изхвърляйте чувствителните данни в кутии за боклук
– Дръжте USB устройства, компактдискове и DVD дискове, които съдържат деликатна информация, когато не се използват
– Заключете компютъра, когато не го ползвате
Тези съвети за защита на поверителни данни се прилагат независимо дали сте в офиса, у дома или в кафенето, така че е добре да ги направите част от цялостната ви програма за .

4) Правете редовно резервни копия на данните си
Ransomware атаките са се увеличили с 250% през 2017 г., засягайки бизнеса от всякакъв вид и мащаб. Предприемчивите киберпрестъпници нахлуват в компютри, криптират данните и искат откуп. Това е доходоносна практика, която струва на работодателите милиони всяка година.

Използвайте едновременно физическо устройство и облачно базирано за създаване на архиви. Ако едно устройство е компрометирано, ще имате останалите налични. Повечето резервни копия в облака синхронизират вашите данни автоматично и ви позволяват да изберете кои папки да качите. Говорете с вашия работодател относно файловете, които трябва да бъдат архивирани и които могат да останат съхранявани на място. Настройте график за редовна поддръжка, за да прегледате плановете си за архивиране.

5) Изтеглете и използвайте легитимен антивирусен софтуер
Можете да направите най-много, за да защитите работодателя си, като инсталирате антивирусен софтуер, който защитава работещите устройства от имейли за фишинг, шпионски софтуер, ботнети и други опасни злонамерени програми. Но първо, обсъдете с вашия работодател, възможностите на решенията за киберсигурност. За вашите лични устройства, помислете за собствен антивирусен софтуер. Повечето антивирусни марки предлагат безплатни изтегляния на техните основни планове.
Точно както всеки от вашите работни проекти, киберсигурността е екипно усилие, което изисква всички да допринасят за него. Тези пет съвета за киберсигурност за работното място са само една точка за цялостното подобрение що се касае до фирмената киберсигурност. Сега имате основните положения. Разширете арсенала си в киберсигурността с допълнителни съвети за киберсигурност и онлайн ресурси. Непрекъснато четете и се усведомявайте.

Източник: Panda Media Center

За Panda Security

Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).

Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.

За допълнителна информация:

Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08

www.antivirus.bg

support@antivirus.bg

Сподели в: