Вече няколко години сред потребителите на Instagram се разпространяват слухове, че приложението слуша частни разговори, за да се насочи потребителите към реклами. Има стотици доклади от хора, които твърдят, че са разговаряли с приятели, когато изведнъж в емисията им се появява реклама за свързан продукт.
Тъй като тези събития са толкова точни (и призрачни), много потребители се съмняват, че Instagram записва и анализира техните разговори. А фактът, че Instagram има достъп до микрофона на смартфона ви, означава, че приложението всъщност може да прави скрити записи.
Дали има място за притеснение
В скорошно интервю с новини на CBS, главният изпълнителен директор на Instagram Адам Мосери беше ясен – приложението не слуша вашите разговори. Вместо това той предложи две причини, поради които виждаме реклами, свързани с разговори, които току-що проведохме.
Първо, Мосери предложи „чист късмет“ – реклами, които са много уместни и които просто ни се показват в точния момент. Второто беше малко по-сложно: „Може да говорите за нещо, защото е най-отгоре в показванията, защото напоследък взаимодействате с този тип съдържание. ”
По-вероятна причина
Има обаче трета – и дори по-вероятна причина -. Instagram и Facebook използват обширни алгоритми за извличане на данни, за да генерират невероятно подробно и точно разбиране за вас като личност.
Тези услуги знаят къде живеете, колко печелите, вашите политически и сексуални предпочитания, кои са вашите приятели и например вашите харесвания и нехаресвания. Всички тези подробности се събират въз основа на това, което споделяте онлайн и вида съдържание, с което взаимодействате – включително и на други уебсайтове.
След това тези алгоритми се опитват да показват реклами, които са най-подходящи за вас в определен момент. Много е вероятно вашите разговори да са свързани със съдържание, което сте виждали онлайн, и тъй като Instagram знае какво сте чели / гледали наскоро, той показва реклама, свързана с тази тема.
Мосери знае, че много хора са шокирани от това, колко Instagram знае за тях и колко инвазивни са алгоритмите за извличане на данни – затова предлаганото му обяснение за „призрачни реклами“ е толкова неясно.
Как да се защитим
Единственият категоричен начин да се защитите от призрачни, инвазивни реклами е да избягвате социалните медии изобщо – но за повечето от нас това не е вариант. Можете обаче да предприемете стъпки, за да защитите по-добре поверителността си – ние създадохме лесно за употреба ръководство, за да ви преведе през процеса.
Така че дори ако Instagram не слуша вашите разговори, техният механизъм за насочване на реклами вероятно е много по-страховит, отколкото осъзнавате.
Източник: Panda Media Center
За Panda Security
Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).
Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.
За допълнителна информация:
Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08