Преди няколко месеца, Apple устройства станаха жертва на целенасочена кибератака, най-голямата в историята на компанията. Наложи се дори тя да изтегли повече от 50 iPhone, iPad и Mac приложения от App Store, тъй като инсталират зловреден сфтуер, който позволява на престъпниците да контролират потребителските устройства отдалечено и да крадат лична информация.
Така че както виждаме, дори компанията с лого на половин отхапана ябълка, и която се слави с едни от най-сериозните секюрити мерки в своите устройства, не е защитена от кибер-атаки и похищения. Атаките над смарт устройства поставят в голям риск защитата на лични данни и още повече на работната среда. Според наскорошен доклад на световноизвестният институт за изследвания Ponemon, броят на служителите, използващи личните си устройства за достъп до служебна информация се е увеличил с 43% през последните 5 години, като 56% от корпоративната информация и данни са достъпни за достъп от външни устройства.
Поседствията от тази ситуация могат да бъдат предстваени в цифри за боравещите с икономически данни – една единствена атака над смартфон в дадена фирма може да струва около €8,0000, а общата сума от подобни атаки за година, стига невероятната цифра от €15 милиона евро.
Изследователите са интервюирали 588 IT специалисти от компании в списъка на Forbes Global 2000 (лист на най-големите, световни публични компании), за да разбере тяхното становище. 67% от интервюираните са споделили, че е много вероятно тяхната компания да е загубила чувствителна информация, тъй като служителите имат достъп до такава и то от мобилно смарт устройство.
Има и други неща, които трябва да имаме в предвид!
Когато са ги попитали до каква информация имат достъп въпросните служители, Ит специалистите са показали минимална осведоменост. Което означава, че всъщност служителите на фирмите в действителност могат да достъпват много повече конфиденциални ресурси, отколкото си мислят ИТ отделите!
Оказва се, че само 16% от тези компании са ивестирали в бюджет за мобилна сигурност, според доклада. Данни, които в най-скоро време се очаква да стигнат 37%. В допълнение повече от половината фирми, взели участие в проучването имат някаква система на място, която управлява достъпването на конфиденциална информация от мобилни устройства, както и секюрити мерки за зловредни приложения, системи за идентификация на профилите.
Изследователите не вярват, че забрана за използване на смарт устройства в работна среда би била адекватна мярка за сигурност. Важното е да се създадат правила и рестрикции, с които да се ограничи достъпа като цяло до информацията, която е ценна за компанията, да се обучават служителите регулярно на тема информационна сигурност, да се имплементират многопластови решения за сигурност, които ограничават входните точки на зараза и предлагат гъвкавост на използваните услуги и ресурси. Именно такива предлага Panda Security, лидер в решенията за сигурност на информацията!
Източник: Panda Media Center
За Panda Security
Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др).
Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.
За допълнителна информация:
Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08
Повече за Panda Security
office@computel.bg
plovdiv@computel.bg