Софтуерното пиратство се превърна в световен проблем с Китай, САЩ и Индия, които са първите трима нарушители. Търговската стойност на пиратския софтуер е 19 милиарда долара в Северна Америка и Западна Европа и достигна 27,3 милиарда долара в останалата част на света. Според Глобалното изследване на софтуера за 2018 г. 37% от инсталирания на персонални компютри софтуер е нелицензиран софтуер.
Софтуерното пиратство не изисква кодиране с хакер или квалифициран специалист. Всеки нормален човек с компютър може да се превърне в софтуерен пират, ако не знае за софтуерните закони. С такова широко разпространено въздействие е важно да се разбере какво е софтуерното пиратство и опасностите, които то представлява.
Софтуерно пиратство – определение
Софтуерното пиратство е акт на кражба на софтуер, който е законно защитен. Това кражба включва копиране, разпространение, модифициране или продажба на софтуера.
Законът за авторското право първоначално е бил въведен, така че хората, които разработват софтуер (програмисти, писатели, графични художници и др.), Ще получат подходящ кредит и компенсация за работата си. Когато настъпи софтуерно пиратство, обезщетението е откраднато от тези носители на авторски права.
Регламент за софтуерно пиратство
Компютърното пиратство е незаконно и представлява федерално престъпление. Паричните санкции за тези, които нарушават този закон, могат да достигнат до 150 000 щ.д.
Лицензионно споразумение с краен потребител
Лицензионното споразумение с краен потребител (EULA) е лиценз, използван за повечето софтуерни продукти. Това е договор между производителя и / или автора и крайния потребител. Това споразумение определя правила за използване на софтуера, а не всяко споразумение е същото. Едно общо правило в повечето EULA забранява на потребителите да споделят софтуера с други.
Видове софтуерно пиратство
Има пет основни вида софтуерно пиратство. Това разнообразие от пиратски техники обяснява как някои индивиди нарочно пиратски софтуер, докато други може несъзнателно да бъде съучастник.
Softlifting
Softlifting е, когато някой купува една версия на софтуера и го изтегля на няколко компютъра, въпреки че софтуерният лиценз заявява, че трябва да се изтегля само веднъж. Това често се случва в бизнес или училищна среда и обикновено се прави, за да се спестят пари. Softlifting е най-често срещаният вид софтуерно пиратство.
Претоварване на клиент-сървър
Претоварването на клиент-сървър е, когато твърде много хора в мрежата използват едно основно копие на програмата едновременно. Това често се случва, когато фирмите са в локална мрежа и изтеглят софтуера за използване от всички служители. Това става вид софтуерно пиратство, ако лицензът не ви дава право да го използвате няколко пъти.
Зареждане на твърдия диск
Зареждането на твърдия диск е вид пиратство в търговския софтуер, при което някой купува правна версия на софтуера и след това го възпроизвежда, копира или инсталира на твърди дискове на компютъра. След това лицето продава продукта. Това често се случва в магазините за препродажба на компютри и купувачите не винаги са наясно, че допълнителният софтуер, който купуват, е незаконен.
Фалшифициране
Фалшифицирането се случва, когато софтуерните програми се копират незаконно и се продават с външния вид на автентичност. Фалшивият софтуер обикновено се продава на намалена цена в сравнение със законния софтуер.
Онлайн пиратство
Онлайн пиратството, известно още като интернет пиратство, е когато незаконният софтуер се продава, споделя или придобива чрез интернет. Това обикновено се прави чрез peer-to-peer (P2P) система за споделяне на файлове, която обикновено се намира под формата на онлайн аукционни сайтове и блогове.
Опасностите от софтуерното пиратство
Софтуерното пиратство може да има по-ниска цена, но има много опасности, които софтуерните пирати трябва да знаят.
Последиците от софтуерното пиратство са:
Повишени шансове софтуерът да се повреди или да се провали
Липсва достъп до поддръжка за програмата, като обучение, надстройки, поддръжка на клиенти и корекции на грешки
Няма гаранция и софтуерът не може да се актуализира
Повишен риск от заразяване на компютъра със зловреден софтуер, вируси или рекламен софтуер
Забавен компютър
Правни последици от нарушение на авторските права
Пазете компютъра си сигурен само чрез закупуване на софтуер от оторизирани дилъри. Бъдете наясно с условията и условията на софтуера – уверете се, че сте съгласни и спазвате техните указания. Защитете устройството си от всякакви допълнителни заплахи с Panda Security Free Antivirus за вашите Mac или Windows устройства.