Среща на високо равнище на тема киберсигурност, организирана от Panda Security ще се проведе в Мадрид,Испания.
Хосе Санчо – президент на Panda Security споменава, че има фирми, които харчат големи суми за своята киберсигурност и въпреки това не са защитени.
Целта на тазгодишното събитие ще бъде да предложи на участниците ясна и обективна представа за настоящата обстановка в сферата на киберсигурността. Искаме да хвърлим светлина върху аспект, който е много слоежн поради многобройните си направления и да се съсредоточим върху трите структурни елемента-виртуалния свят, бизнеса и правителствата. Именно върху тях ще бъде съсредоточена и срещата.
В съвремието ни, в така нареченият виртуален свят, киберпространството, където практически целият наш професионален и личен живот се осъществява, се случват атаки.
Основният въпрос е „Защо ни атакуват в киберпространството?“
Обиконовено мотивът е чисто финансов с основна цел – „финансова печалба“. В този контекст е информацията, която имаме: нашите данни. Въпросът е защо атака именно в тази среда? Виртуалният свят е базиран на софтуер и този софтуер е уязвим. Кибератаките са бързи и сравнително евтини в сравнение с атаките в реалния свят. Това се комбинира и с факта, че съществуващите закони срещу престъпленията в киберпространството са неефективни. Такива закони се развиват постепенно, въпреки че проблемът с приписването на отговорността продължава да съществува, тъй като ако виновникът не може да бъде идентифициран и няма доказателства, то все едно че няма престъпление. А за добре подготвения киберпрестъпник е сравнително лесно да не остая следи.
Вторият елемент, който трябва да разгледаме, е бизнеса.
Повече компании в наши дни,чийто основен бизнес е базиран на услуги, които се превръщат в огромен брой битове от информация, са много привлекателна цел за киберпрестъпниците.
И накрая,правителствата ще се превърнат в ключов елемент в близкото бъдеще по отношение на сигурността. Неслучайно в САЩ, Китай или Русия съществуват технологични компании, които покриват всички слоеве на нашата цифрова дейност, тъй като те съставляват гръбнака на днешната икономика. В този сценарий Европа изостава. Свидтели сме на това как се води нова кибервойна като вероятно тя да е единствената война,способна да прехвърли богатство от една държава в друга. Великите сили са и основния играч тук – те имат средствата, мотивите и възможносттите.
Очевидно е,че през следващите месеци,тези развития в киберпрестъпността, ще дойдат бързо. Атаките ще стават все по усъвършенствани, защото хората, които стоят зад тях се учат бързо и инструментите, които използват,с ъщо стават по-сложни. Всички участници в сигурността по един или друг начин трябва да имат предвид, че превантивните мерки, които сме предприели досега, базирани на откриването на атака възможно най-бързо, не са безпогрешни и отнемат твърде дълго в мобилна и агресивна среда, развиваща се по-бързо от нашите защити.
Триъгълникът на киберсигурността
В Panda Security имаме цялостен поглед върху напредналата киберсигурност. Образно казано можем да оформим триъгълник, около който работим, за да осигурим максимална сигурност. Триъгълника има следните върхове:
– Хора
– Програми
– Данни
Векторите за атака нарастват експоненциално. Преминаването към цифрово общество включва все повече и повече софтуер и повече данни и тъй като има безкрайно количество уязвими точки, пълната защита чрез продукт вече е невъзможна. Тази сигурност изисква допълнително хора, които да валидират и да проучват какви продукти не могат да откриват или да арбитрират между два продукта (когато двата продукта предлагат различни диагнози и начини на решение).
Така че сигурността за нас се състои в събирането на всички данни относно поведението на дадена програма, която е стартирана. Тази визия се сблъсква директно с по-традиционната перспектива за използване на бариери за предотвратяване на кибернетичните опасности. Истината е, че днес всички бариери могат да бъдат преодолени, защото софтуерът е уязвим. Няма баланс между направената инвестиция в сигурността и вероятността за атака и нейното въздействие. Така че има фирми, които харчат огромни суми за сигурност, и въпреки това те все могат да имат лоша защита. Това е така, защото инвестицията обикновено не е съсредоточена върху осигуряването на устройствата, които съдържат ценните активи – крайните точки.
По време на срещата на върха ще обсъждаме този и други настоящи и бъдещи подходи свързани с киберсигурността. Ще анализираме къде се намира технологията днес, къде ще бъде утре и какво точно да бъде направено, за да бъдат защитени всички. Имайки предвид, че заплахите се развиват по-бързо и броят на атакуващите вектори расте, задайте си въпроса дали може да си позволите да пропуснете срещата на високо равнище на Panda Security?
Източник: Panda Media Center
За Panda Security
Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).
Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.
За допълнителна информация:
Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08
support@antivirus.bg