Почти половината от компаниите съхраняват паролите на служителите си в Word документи
Тенденцията в последно време е засиленият интерес на компаниите към кибер-сигурността, но дали предприемат и мерки в тази посока..?Както може да се види от скорошно проучване, 750 Ай Ти мениджъри са били анкетирани с въпроси от рода на „взимаме ли си поука от случили се кибер-атаки над нашите ай-ти ресурси, засилваме ли мерките за сигурност и взимаме ли приоритетни решения?”
Проучването изследва ситуация, която е присъща за голям брой предприятия в световен мащаб. 79% от тези, които са били интервюирани, казват, че са се поучили от вече направени кибер-атаки над други компании. 55% потвърждават, че са сменили начина по който управляват фирмените си профили, за да могат да се адаптират към налагащите се тенденции в сектора за кибер-сигурност и да намалят риска до минимум.
Въпреки това проучването също показва и друга страна. За разлика от тези,които са въвели нужните мерки за сигурност, 40% от участниците в проучването са посочили, че все още използват офис документи, за да управляват фирмените си профили. 28% са отговорили, че използват споделен сървър или usb-флашки за да съхраняват тези пароли. Това, което е сигурно, че липсват сериозни мерки за айти сигурност при тези 750 анкетирани фирми.
Разбира се, споменатите методи за съхранение на чувствителни данни са породени от факта, че тези компании са се разминавали със сериозни инциденти. Рискът е голям, особено ако те попаднат в ръцете на хора, които знаят как да ги използват за собствени облаги. Съществува и риск от изтичане на информация от служите ли на компаниите. Един офис документ може да бъде достояние на всеки служител на компанията.
За да гарантира, че служителите ще ползват само техните си собствени пароли, фирмите би трябвало да ползват програми – мениджъри на пароли.
Що се отнася до кибер-сигурността, все още има да се извърви дълъг път, докато стигне нужните нива в една фирмена среда. Кибер-сигурността трябва да бъде приоритет за бизнеса. Дори и да имаме предвид факта, че около 95% от фирмите имат план за действие в случай на кибер-атака, само 45% от тях периодично проверяват дали мерките им функционират правилно.
68% от интервюираните се притесняват най-много от изтичане на фирмена информация, най-вече свързана с техните клиенти. Въпреки това все още не се взимат подходящите мерки това да не се случва.