Тенденциите в кибер сигурността през 2019

Тенденциите в кибер сигурността през 2019
тенденции в кибер сигурността

2017 беше годината, в която думата “ransomware” спря да бъде термин, който е изключителен за експертите по киберсигурността и информационните отдели. Огромното медийно внимание, което атаките като WannaCry и Petya / GoldenEye получиха, превърнаха този вид заплаха в една от ключовите тенденции за бизнеса миналата година. Високо популяризираните събития обаче никога не трябва да служат като индикатор за риска, нито да оказват влияние върху всяко решение, свързано със сигурността.

Тази година постоянната еволюция на кибер престъпността е запазена. Киберпрестъпниците вече са започнали да променят тактиката си: вместо да вдигат шум и да привличат вниманието, като атаките, които видяхме миналата година, те избират тайно да вземат достъп до комютъра и да изпълняват атаки от типа cryptojacking.

Cryptojacking, една от от новите атаки на 2018 г., като представлява неразрешена употреба на устройства на потребителите за извличане на криптовалути. Може да се получи чрез фишинг имейли, злонамерени URL адреси или чрез уязвимости. Цел е да останат незабелязани колкото е възможно по-дълго, и по този начин да се възползва напълно от обработващата сила на прихванатата машина.

Годината на личните данни

Една нова история, която е засегнала много професионалисти в киберсигурността, е окончателното въвеждане на GDPR през май тази година, което имаше отражение в почти целия свят.

Факт е, че този нов регламент съвпадна с някои от най-масовите нарушения на данните в историята: Marriott International, Exactis или известния случай Facebook и Cambridge Analytica.

 

атаки през 2018Какво можем да очакваме през следващата година?

Една от водещите тенденции в кибер престъпността през 2019 г. ще бъде хакването на живо. Въпреки че “традиционните” видове злонамерен софтуер, като троянски коне или червеи, все още се използват често от нападатели, новите техники за атака без злоупотреби ще нарастват с по-бърз темп. Това може да доведе до по-голяма трудност при откриването им от една страна и, от друга страна, до увеличаващия се кибер-офанзивен капацитет в света.

инфографика

През 2018 г. държавите изиграха по-значима роля в цифровата област, вследствие на по-протекционистичните позиции в западния свят (Съединените щати и Обединеното кралство), реакциите на други сили (главно Русия и Китай) и нарастващия климат на взаимно недоверие сред тях. Едно убедително предсказване предполага, че концепцията за цифров суверенитет ще се разпространи и към сигурността през 2019 г., особено в Европа, движеща се към европейски цифров суверенитет.

Разберете всички основни данни за заплахи от тази година, заедно с най-важните новини и всички наши прогнози за 2019 г. в нашия годишен доклад–>

Източник: Panda Media Center

За Panda Security

Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).

Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.

За допълнителна информация:

Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08

www.antivirus.bg

Сподели в:

Категории:

Следвай ни в: