Тенденции в информационната сигурност за 2014 година

Тенденции в информационната сигурност за 2014 година

Тенденциите в областта на сигурността за 2014 очертават драстично увеличение на нови вируси, непрестанни атаки към Java и социалните медии.
–    В полето на корпоративната сигурност ще има нови решения, които да отговарят едновремено на изискванията за интегрирана и по-ефективна защита.
–   Ransomware, както и Троянски коне и ботове ще са най-разпространените заплахи през идващата година.
–   Драматично ще нарства броя на кибер атаките към всички видове устройства.

По-малко от месец ни дели от настъпването на новата 2014 и по този повод Panda Security, облачната компания за сигурност, обяви тенденциите за най-разпространените заплахи през идната година, очертани в PandaLabs blog. Значително нарастване на новосъздадени зловредни програми, проблеми за Java и атаки в социалните медии ще бъдат основинте източници на притеснения за потребителите през идващите месеци.
По отношение на корпоративната сигурност се очаква да бъдат пуснати на пазара нови решения, предлагащи по-високи нива на защита за съхраняваната информация и нови решения за по-ефективна интегрирана сигурност.

“Тъй като атаките към корпоративните клиенти стават все по-агресивни, традиционните решения за защита на периметъра са абсолютно необходими, но вече и не достатъчни при определени сценарии”, каза Луис Коронс, Технически директор на  PandaLabs
В пейзажа на мобилна сигурност, Android ще продължава да бъде цел номер едно за кибер мошенниците. Освен това към вариациите по темата Троянски кон се добавят и ботове и вирусите, които искат откуп, за да ви върнат достъпа до блокирани данни.
И накрая но не на последно място, значително ще нарастне броя на атаки кам всички типове устройства.

А ето и предвижданията на  PandaLabs за глобалните тенденции в областта на сигурността за 2014:

•    Създаване на зловреден софтуер: Зловредните програми ще се създават с рекордни темпове през 2014. “Повечето от новосъздадените програми ще са вариации на вече познати такива, удобно модифицирани, за да заобикалят решенията за сигурност,” обяснява Коронс.
•    Уязвимости: Дупки в сигурността на Java са отговорни за повечето зарази, открити през цялата 2013 г. и това най-вероятно няма да се промени съществено през 2014 година. Фактът, че Java е инсталиран на милиони компютри и многото възможности за поразяване го правят предпочитана цел на кибер престъпниците. Днес няма такъв exploit kit на черния пазар, който да си заслужава името и  да не атакува уязвимостите на Java.
•    Социалното инженерство: Социалното инженерство дава на кибер мошениците пространство, в което да показват креативността си. След уязвимостите, най-често заплаха за проникване в компютрите са самите потребители, които, без да знаят това, падат в капаните, заложени от недоброжелатели. Тази тенденция е устойчива и ще продължи и през новата година и макар електронната поща да е екплоатиран канал, все повече от заплахите ще идват през социалните медии.
•    Вируси за мобилни устройства: Android продължава да е цел номер едно за мобилни устройства на хакерите и през идващата година това няма да се промени – тази платформа ще е най-уязвима за набези.
•    Ransomware: Освен Троянските коне и ботовете, вирусът изискващ откуп ще бъде една от най-разпространените заплахи през 2014. Ще има нови вълни от нещастни потребители, от които ще се иска откуп, за да им бъдат отключени компютрите да могат да ползват собствените си файлове (CryptoLocker), да се отстранят хипотетични заплахи (фалшив антивирусен софтуер), и дори да плащат “глоба” за предполагаеми незаконни дейности (Police вирус). Ransomware, дава възможност престъпниците да получават пари директно от потребителите и поради това може да се очаква тази заплаха да разшири обсега си на действие и да обхване и други видове устройства, например смартфони.
•    Корпоративна сигурност: Тъй като вирусните атаки стават все по-агресивни (както се видя от CryptoLocker), а броят на целенасочени атаки към конкретни фирми продължава да расте, ще нарасне търсенето на програми, предлагащи екстра-строги мерки за сигурност, които излизат извън рамките на защитата, предоставяна от “традиционните” антивирусни решения.
•    Нещата в Интернет: Броят на предмети и устройства, свързани към Интернет е все по-голям и ще продължава да расте. IP камери, телевизори, мултимедийни плейъри и т.н. вече са неразделна част от интернет и често споделят една характеристика, която ги отличава от други устройства като лаптопи, смартфони или таблети: потребителите рядко ги актуализират. В резултат на това те са изключително уязвими за хакерските подвизи. Ако това продължи и в бъдеще доста вероятно е да станем свидетели на атаки, насочени именно към тези устройства.

За Panda Security

Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).
Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.За допълнителна информация:

Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08

Сподели в:

Категории:

Следвай ни в: