Тенденции за антивирусна защита и киберсигурност през 2019г.

Тенденции за антивирусна защита и киберсигурност през 2019г.

Както винаги, една нова година носи редица нови заплахи за киберсигурността. Ето и списък с най-важните тенденции, които трябва да знаете през 2019 година.

  1. Кибер атаките спонсорирани от правителствата ще ескалират

Системите свързани с Интернет, в наши дни са жизненоважни за повечето национални икономики, което ги прави очевидна мишена по време на конфликт. Събитията в Украйна показват ескалация на кибератаки, инициирани от двете партии. Очакваме да видим повече такива събития през следващите 12 месеца.

  1. Мултифакторното удостоверяване ще получи по-широко възприемане

Познато също като Безопасно удостоверяване на клиенти(SCA) или двуфакторно удостоверяване (2FA) тази техника за сигурност подсилва сигурността на акаунта. Освен обичайното потребителско име и парола, ще трябва да преминете и през друга форма на идентификация като пръстов отпечатък или уникален код, изпратен на мобилният ви телефон, за да влезете в уеб сайтове и други услуги.

  1. Зловредният софтуер ще става все по-сложен

Хакерите непрекъснато усъвършенстват инструментите на зловредния софтуер, за да ги направят все по-ефективни и по-ефективни. Използването на усъвършенстванио заплахи (APT) също ще се увеличи, тъй като престъпниците инвестират значително време и усилия в извършването на големи кражби.

  1. Кибератаките ще са насочени към хората, а не към мрежите

Хората продължават да бъдат слабата връзка във всяка система за сигурност, така че с увеличаването на ефективността на антивирусния софтуер, хакерите ще пренасочат вниманието си към „атакуването” на хора. Очаквайте все повече фишинг имейли и фалшиви уебсайтове, предназначени да ви подмамят да споделите поверителни си данни като пароли и номера на кредитни карти.

  1. Смарт устройствата ще бъдат използвани при все повече атаки

Свързаните с интернет устройства като интелигентни високоговорители и домашни устройства, поддържащи WiFi, предлагат нови начини за хакерите да проникнат във вашата домашна мрежа. Тези устройства, както и компютъра Ви, ще станат мишена за киберпрестъпниците, за да крадат лични данни.

  1. DDoS атаките ще продължат

DDoS атаките не са особено умни – но те все още са относително успешни. Претоварването на незащитени уебсайтове с излишен трафик ще ги доведе до провал, така че хакерите ще продължат да използват тази техника, изграждайки ботнет мрежи от компютри.

  1. Хакерите ще крадат от ресурсите на компютъра ви за копаене на криптовалути

Криптовалутите като Биткойн продължават да привличат внимание, особено откакто всеки може сам да „направи“ пари от тях. С правилния зловреден софтуер хакерите могат да завземат компютъра ви и да го използват за „копаене“ на валута – така вие не можете да използвате пълния му потенциал. Тъй като потенциално може да се правят много пари от това, тези атаки ще станат все по-чести.

  1. Зловредният софтуер ще става все по-прикрит

Тъй като хакерите могат да използват компрометираните компютри за редица дейности (копаене на криптовалута, DDoS ботнет мрежи, кражба на информация и т.н.), те често ще имат достъп до машините. За да остане незабелязан, зловредният софтуер ще трябва да стане по-добър в това да остане скрит. През 2019г. ще видим нови варианти на зловреден софтуер, които ще са все по-трудни за откриване-  и които могат да нанесат значителни щети за сравнително дълго време.

  1. Машинно обучение ще бъде от жизненоважно значение за блокиране на нови заплахи

Новите злонамерени заплахи се развиват с феноменално темпо, често прекалено бързо, за да могат специалистите по сигурността да се справят. Машинно обучение, подобно на това, което се използва от пакета за защита на Panda Dome, следи компютърната дейност за автоматично откриване и блокиране на подозрителни процеси – дори преди да бъде официално идентифициран вирус. Тази проактивна защита ще бъде от жизненоважно значение за борба с киберпрестъпниците – особено тези, които използват злонамерен софтуер, който се маскира да не бъде забелязан.

  1. Старите компютри с Windows ще станат още по-опасни

Официалната поддръжка за Microsoft Windows XP и Vista завърши преди няколко години-  но много хора все още ги използват. Microsoft вече не пуска актуализации или кръпки за сигурност за двете системи- така че всеки компютър, който ги използва, е изложен на по-голям риск да стане жертва на хакери. Тъй като световната потребителска база все още е значително голяма, те ще продължат да бъдат под прицела на хакерите.

Защитете се сега

По отношение на това, добрата новина е, че повечето от тези заплахи могат да бъдат предотвратени чрез инсталиране на стабилен, проактивен продукт за защита от злоупотреби на домашните ви компютри и мобилни устройства. Започнете новата си година по сигурен начин, като изтеглите безплатно пробна версия Panda Dome сега.

 

Източник: Panda Media Center

За Panda Security

Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).

Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.

За допълнителна информация:

Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08

www.antivirus.bg

Сподели в: