Тик Ток промени политиката си за поверителност

Тик Ток промени политиката си за поверителност
тик ток

Тик ток тихомълком промени политиката си за поверителност

TikTok (Тик Ток), едно от най-изтегляните приложения за 2021г. досега, реши тихо да актуализира своята политика за поверителност, за да събира биометрични идентификатори и биометрична информация, позната в САЩ като отпечатъци на лице и гласови отпечатъци. Модното приложение, собственост на китайската компания за интернет технологии ByteDance, добави нов раздел към своята политика за поверителност, наречен „Изображение и аудио информация“.

С дръзкия ход базираната в Пекин компания вече може автоматично да събира тези нови видове биометрични данни. Според актуализираната политика за поверителност данните ще се използват за операции, които не идентифицират лично, като например активиране на специални видео ефекти, модериране на съдържанието, демографска класификация и препоръки за реклами.

Въпреки че тази политика за поверителност на Тик Ток изрично казва, че те не продават лична информация на трети страни, те също оставят вратата отворена, като казват, че могат да споделят бизнес информация, включително лични отпечатъци и гласови отпечатъци, за бизнес цели. За приложение, което не се нуждае от такъв тип данни, за да функционира, събирането на такава информация може да се счита за неоправдано от мнозина.

Изтичането на данни не е необичайно и мнозина се опасяват, че един ден подобна информация може да се окаже погрешна, ако бъде неправилно обработена. Нарушаването на политиките за поверителност не е необичайно за TikTok. ByteDance се съгласи да плати 92 милиона долара по-рано тази година, като уреди колективен иск за неспазване на Закона за поверителност на биометричната информация на Илинойс. TikTok пое отговорността за споделяне на събраната лична информация с трети страни, разположени по целия свят, включително Китай.

Друга загриженост, която се очертава над ByteDance, е, че един ден компанията може да бъде принудена от управляващата комунистическа партия в Китай да споделя такава биометрична информация с правителството. Стоте милиона американци, използващи приложението веднъж месечно, може да не са развълнувани да разберат, че такива данни могат в крайна сметка да се използват за зловещи цели, като повторно идентифициране на лица без тяхното съгласие или наблюдение от чуждестранно правителство.

Някои биха могли да кажат, че подобна информация не принадлежи на нито една частна компания с членове на комунистическата партия, работещи в нейния щаб в столицата на Китай. Никой обаче не знае със сигурност дали Тик Ток е заплаха за националната сигурност. Американските колеги на компанията много пъти са казвали, че не са били помолени да споделят каквато и да е информация с китайското правителство, нито биха се съгласили да го направят, ако китайското правителство се обърне към тях.

Тик Ток се използва поне веднъж месечно от почти всеки трети американец; приложението е изключително популярно, като стотици милиони хора го използват всеки ден. Модерното събиране на данни за приложения един ден обаче може да се окаже проблематично. Ако не се чувствате уверени в TikTok, изтрийте го от устройството си и се уверете, че винаги имате инсталирана подходяща защита на всички ваши свързани устройства. Хакерите обичат лесни цели и вие имате избор да не бъдете такава.

Източник: Panda Media Center

За Panda Security

Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).

Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.

За допълнителна информация:

AntivirusBG – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08

Сподели в:

Категории:

Следвай ни в: