Индустрията за киберсигурност непрекъснато се адаптира и преоткрива, тъй като пейзажа на заплахите се усложнява непрекъснато. Неквалифицираните и недостатъчни служители са значителна пречка, която прави организациите опасни. Липсата на компетентни партньори в областта на киберсигурността и преминаването към работа от разстояние са допълнителни пречки за осигуряване на сигурността на организациите. Поради това организациите се обръщат към MSP, за да се справят с тези предизвикателства.
По този начин ролята на MSP се разширява, като 53% от организациите очакват техният доставчик на услуги за сигурност да се справи с повече отговорности. Нов доклад на Frost & Sullivan показва, че очакваният ръст на приходите на MSPs между 2021 и 2024 г. е зашеметяващ – 29%.
Докладът предвижда висок ръст на приходите на всички пазари – от Северна и Южна Америка, през регионите на APAC, като Япония, Югоизточна Азия, Австралия и Нова Зеландия, до Латинска Америка, където зрелостта на сигурността в организациите изостава.
Цифрите са еднакво високи за регионите с висока степен на зрялост на сигурността и повишени нива на внедряване на технологии, като Северна Америка (+30%), Северна (+29%), Централна (+25%) и Южна Европа (+26%).
Този ръст на пазара се дължи пряко на засилената цифровизация в целия свят. Тъй като пандемията COVID-19 ускори дигитализацията в световен мащаб, повърхността на кибератаките за повечето организации се разшири, което изисква от компаниите да защитят всичко – от крайните точки до новите облачни среди – чрез партньорства с доставчици на ИТ услуги и доставчици на системи за сигурност.
В доклада се установява, че средно една организация обикновено използва 11 различни продукта за нуждите си от сигурност, което подчертава значението на прилагането на хибридни стратегии за сигурност и партньорството с доставчици на услуги за сигурност с обширно портфолио.
Как MSP могат да отговорят на нуждата от интегрирана сигурност?
За да отговорят на нуждата от интегрирана сигурност, доставчиците на системи за сигурност разширяват портфолиото си с все по-голям брой управлявани решения, които могат да отговорят на най-различни случаи на употреба за всеки тип организация. MSP и партньорите по каналите трябва да се съобразяват с това и да предоставят нововъзникващи услуги – като симулация на пробив и атака, SIEM, IoT/OT сигурност и MDR – заедно с утвърдените си управлявани услуги, като защитни стени, управление на уязвимостта и тестване за проникване. Партньорството с доставчик на системи за сигурност, който предлага тясно интегрирано портфолио от решения, вместо с множество доставчици, предлагащи специализирани решения, може да помогне на MSP да се разширят ефективно.
Освен това гъвкавите модели на ценообразуване са от жизненоважно значение за MSP , особено когато работят с малки и средни предприятия. Предоставянето на възможност на разрастващите се компании да плащат постепенно, докато преминават към облака и преобразуват мрежите си в цифрова среда, е от решаващо значение за техния успех.