Прогнозите за 2017г. от гледна точка на информационна сигурност предсказват като цяло спад на зловреден софтуер, за сметка на усъвършенстваните и целенасочени атаки. Според PandaLabs фирмите ще регистрират по-голям брой на все по-модерни и специализирани „тихи“ атаки.
Иначе се сбогуваме с една година, изпълнена със сериозни атаки, които застрашиха и засегнаха големи корпорации и частни потребители. Криптовирус атаки като атаки Petya, троянски коне като Gugi за Android, спайуер Pegasus, PunkeyPOS или широкомащабни атаки засягащи атаки над терминални у-ва, както и последните DDoS (Distributed Denial на Service) атаки засегнали големи интернационални компании и международни комуникационни мрежи.
Ние направихме по-рано класация на най-популярните атаките през годината и анализирахме тяхната еволюция.
Киберпрестъпления
Киберпрестъпниците обединяват усилията си върху тези атаки, които могат да им донесат най-голяма печалба. Те използват ефективни и сложни методи на разпространение на заплахите, прилагане на социално инженерство, което им позволява генерират успешни атаки и спечелят огромни суми по-бърз начин.
Криптовируси
Този вид троянски кон заеме централно място по отношение на киберсигурността и кражбата на данни. Преследването на печалба е основна движеща сила на хакерите. Някои неща никога няма да се променят: жертвите това престъпление ще трябва да избират дали да платят откуп, за да им отключат информацията или да се разделят завинаги с нея. Panda Security съветва, че плащането на откупа не Ви гарантира пълно възстановяване на откраднатите данни.
Фирмите
Броят на атаките насочени към фирми и бизнеса ще се увеличи, а самите нападения стават все по-усъвършенствани. Бизнеса е основна цел на киберпрестъпниците, и тяхната информация се краде и търгува на висока цена.
Интернет и свързаните устройства
Следващият кошмар в кибер-пространството. Технологичната революция наложи използването на всякакви джаджи и мобилни устройства в корпоративните среди, което би могло да доведе до риск в сигурността и използването им като входна точка за зарази.
DDoS Атаки
В последните месеци на 2016г. станахме свидетели на най-мощните DDoS (Distributed Denial на Service) атаки в историята. Тези бяха извършени от бот мрежи, които са разчитали на хиляди засегнатите устройства (IP камери, рутери и т.н.). Очаква се през 2017г. да видим увеличение на този вид заплахи, които се използват основно, за да изнудват фирми или да навредят на бизнеса им (чрез блокиране на достъпа до Интернет, възпрепятстване на услуги, онлайн пазаруване и т.н.).
Мобилни телефони
Фокусирайки се върху пазара на операционни системи е трудно да фиксираме мишена с максимална точност. Имайки предвид, че Android е отворена, следва да обърнем максимално внимание и да се подготвим за сериозни заплахи.
Кибервойна
Несигурното положение по отношение на международните отношения може да има огромни и сериозни последици в областта на киберсигурността. Правителствата ще искат достъп до още повече информация (в момент, когато криптирането става все по-популярно). Разузнавателни агенции ще станат още по-заинтересовани от получаване на информация, от която може да се възползва индустрията на техните страни. Една глобална ситуация от подобен вид може да възпрепятства инициативи за обмен на данни през следващата година.
Източник: Panda Media Center
За Panda Security
Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др).
Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.
За допълнителна информация:
Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08
Повече за Panda Security
office@computel.bg
plovdiv@computel.bg