Фалшиви антивирусни сайтове разпространяват зловреден софтуер за Android и Windows

Фалшиви антивирусни сайтове разпространяват зловреден софтуер за Android и Windows
меркси срещу уязвимости

Наблюдавани са  заплахи, които използват фалшиви уебсайтове, представящи се за легитимни антивирусни решения от Avast, Bitdefender и Malwarebytes, за да разпространяват зловреден софтуер, способен да краде поверителна информация от устройства с Android и Windows.

“Разполагането на зловреден софтуер чрез сайтове, които изглеждат легитимни, е хищническо за обикновените потребители, особено за тези, които искат да защитят устройствата си от кибератаки”, заяви изследователят по сигурността на Trellix Гурумоорти Раманатан.

Списъкът на уебсайтовете е представен по-долу –

  • avast-securedownload[.]com, който се използва за доставяне на троянеца SpyNote под формата на пакетен файл за Android (“Avast.apk”), който след инсталиране иска натрапчиви разрешения за четене на SMS съобщения и записи на повиквания, инсталиране и изтриване на приложения, правене на скрийншот, проследяване на местоположението и дори добив на криптовалута
  • bitdefender-app[.]com, който се използва за доставяне на ZIP архивен файл (“setup-win-x86-x64.exe.zip”), който разгръща зловредния софтуер за кражба на информация Lumma
  • malwarebytes[.]pro, който се използва за доставяне на архивен файл RAR (“MBSetup.rar”), който разгръща зловредния софтуер за кражба на информация StealC

Фирмата за киберсигурност заяви, че е открила и измамен двоичен файл на Trellix с име “AMCoreDat.exe”, който служи като канал за пускане на зловреден софтуер за кражба, способен да събира информация от жертвата, включително данни от браузъра, и да я ексфилтрира към отдалечен сървър.

Понастоящем не е ясно как се разпространяват тези фалшиви уебсайтове, но подобни кампании в миналото са използвали техники като злонамерена реклама и отравяне на оптимизацията на търсачките (SEO).

Зловредният софтуер за кражба все повече се превръща в често срещана заплаха, като киберпрестъпниците рекламират множество персонализирани варианти с различни нива на сложност. Това включва нови крадци като Acrid, SamsStealer, ScarletStealer и Waltuhium Grabber, както и актуализации на съществуващи такива като SYS01stealer (известен още като Album Stealer или S1deload Stealer).

“Фактът, че от време на време се появяват нови крадци, съчетан с факта, че тяхната функционалност и сложност варират значително, показва, че на криминалния пазар има търсене на крадци”, казва Kaspersky в неотдавнашен доклад.

По-рано тази  руската фирма за киберсигурност също така подробно описа кампания за зловреден софтуер Gipy, която се възползва от популярността на инструментите за изкуствен интелект (ИИ), като рекламира фалшив генератор на глас с ИИ чрез фишинг уебсайтове.

Разработката идва в момент, когато изследователите са открили нов банков троянец за Android, наречен Antidot, който се маскира като актуализация на Google Play, за да улесни кражбата на информация чрез злоупотреба с API за достъпност и MediaProjection на Android.

“От гледна точка на функционалността Antidot е способен на кийлогване, атаки с наслагване, ексфилтриране на SMS, заснемане на екрана, кражба на пълномощия, контрол на устройството и изпълнение на команди, получени от нападателите”, се казва в бюлетина на Symantec, собственост на Broadcom.

 

 

Сподели в:

Категории:

Следвай ни в: