Служителите са първото звено в секюрити веригата на Вашата фирма (включително и нейния собственик), особено ако те не са и получили адекватно обучение на тема информационна сигурност и кибер-атаки. Опасното е, че ако зловреден код успее да превземе смартфона или друго мобилно устройство на служител, това би могло да струва хиляди евро на фирмата, за която работи.
На лице са базови инструкции за сигурност и защита, които всяка фирма би могла да предостави на своите работници, срещу кибрепрестъпниците и работата с информация на компютъра. Сред тях са: да потвърдим задължително идентичността на лицето, което изисква от нас предоставяне на фирмена информация, пазене на пароли за достъп на сигурно и недостъпно място (включва и честото им подменяне), правене регулярни архиви на информацията, с която оперираме. Страскащо обаче, повечето фирми неглижират тези мерки, което в последствие им струва скъпо. И ако те не държат на информацията си, то най-вероятно държат на реномето си и би трябвало да се замислят!
46% от фирмите, участвали в изследване, за подобни мерки и обучение за сигурност, потвърждават, че те би трябвало да станат задължителни за всички служители (независимо от поста, който заемат). Много често наблюдаваме и ситуацията, в която мениджъри имайки достъп до повече ресурси и правомощия, да компроментират и застрашат сигурността на фирмата. В действителност само 60% от компаниите, които са станали жертва на изтичане на информация, са наложили след това задължително обучение за служителите си, с което да повишат тяхната компютърна грамотност и сигурност в мрежата.
По-малко от половината фирми, осъзнават, че ИТ секюрити обучението е задължително за бизнеса
Приблизително 43% от анкетираните компании предлагат базово компютърно обучение на служителите си, и обикновено не обръщат много внимание на всички рискове, които водят кибератаките.
Фишинга и социалното инженерство са двете основни заплахи, и малка група около 49% от фирмите ги разглеждат в техните тренинги. Като цяло по две основни теми се говори малко, ако изобщо се говори за тях на подобни обучения: защита на мобилните устройства (38% от фирмите го споменават) и сигурност на облачните акаунти (29 %).
Знанието е сила! Това е най-голямата бариера срещу Интернет базираните атаки, кошмарите с кибер-атаките биха могли да бъдат лесно предвидени и заобиколени. И всички сме наясно, че хората са все още най-големият риск за компанията и нейната сигурност или пък нейната най-силна страна! Всичко зависи от това какво ниво на знания сме готови да им дадем!
Източник: Panda Media Center
За Panda Security
Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др).
Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.
За допълнителна информация:
Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08
Повече за Panda Security
office@computel.bg
plovdiv@computel.bg