Как можем да опазим инфорамцията и парите си от кибер мошениците?
Фишингът (fishing) представлява хакерска техника, която използва фалшиви електронни съобщения (имейли), за да заблудят потребителите и те доброволно да разкрият или изпратят техните конфиденциални данни.
Тази техника продължава да бъде една от най-големите заплахи за личната сигурност в интернет пространството.
Предвид голямата успеваемост, престъпниците продължават да я използват, като непрекъснато усъвършенстват и подобряват начините на изпълнение, правейки трудно разпознаването на този тип измама от обикновения потребител. За щастие има някоко лесни за изпълнение добри практики, които може да спазваме, за да повишим нивото на сигурност в кибер пространството.
Кои са те?
- Не кликвайте (отваряйте) линкове
Фишинг съобщенията са изключително ефективни, поради простата причина, че трудно се преценява дали са изфабрикувани или са истински. Те могат да имитират досущ съобщенията, които Вашата банка Ви изпраща. Също така имат за цел да ви стреснат, като ви съобщават, че потребителския Ви профил е бил компроментиран и трябва да действате незабавно, за да се предпазите.
Без значение колко притеснени сте, никога не кликвайте върху линкове, съдържащи се в електронното писмо. Дори и да сте на 100% сигурни, че съобщението е наистина от Вашата банка. Вместо това, напишете адреса на банката в браузера Ви, за да сте сигурни, че посещавате правилния сайт.
Веднъж успешно вписан в профила си, можете да достъпите писмата изпратени от баката Ви, включително всички предупреждения. Ако електронното съобщение липсва там, можете да сте сигурни, че писмото е било фишинг атака.
Същото така имайте на предвид, че повечето банки не изпращат електронни, а истински писма до настоящия Ви адрес, в случай че има проблем със сигурността на профила Ви.
- Четете по темата
Всички банки предоставят на своите клиенти насоки за това как изглеждат истинските електронни писма. Отделете си малко време, за да се запознаете с информацията осигурена от Вашата банка и да си спестите главоболия за в бъдеще.
И за да подчертаем колко важно е да не се кликва върху линкове от електронните писма, ето какво казват от Loyd Bank:
„Никога не изпращаме директни линкове до потребителите си, за да искаме от тях да попълнят лична или касеща сигурността на профилите им информация.“
- Защитете компютъра си
Софтуер за компютърна защита като Panda Gold Protection, включва инструменти за идентификация и блокиране на фишинг писма, за да не попаднете в капана им.
Абсолютно задължително е всеки компютър, без значение от операционната система, с която работи да бъде предпазен с надежден софтуер за компютърна сигурност. Целта е всякакви опасности в това число и фишинг атаките да бъдат спрени, за да не могат да компрометират устройствата Ви. Веднъж, след като сте инсталирали софтуера за защита, не забравяйте да правите регулярни и чести сканирания за опасности – поне веднъж седмично.Така повишавате нивото на сигурност и можете да разпознаете и изтриете, ако има засечен зловреден софтуер.
Без Паника!
Защитата срещу фишинг атаките е преди всичко използване на ресурсите в интернет внимателно и разумно. Без значение колко плашещи изглеждат електронните писма, помислете внимателно преди да натискате върху линковете. Проверете профилите си по стандартния начин. Също така знайте, че винаги можете да посетите най-близкия офис на банката Ви или да се обадите по телефона на обслужване на клиенти, за дапроверите дали всичко е ОК.
Като начало, подобрете нивото си на сигурност, като изтелгите и инсталирате пробна версия на продукта – Panda Gold Protection.
Източник: Panda Media Center
За Panda Security
Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).
Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.
За допълнителна информация:
Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08
Повече за Panda Security
office@computel.bg
plovdiv@computel.bg