Хакери – Конфиденциалната информация

Хакери – Конфиденциалната информация
хакери

PandaLabs, антивирусната лаборатория на Panda Security днес публикува доклад за третото тримесечие на 2012 година, в който се прави анализ на събитията и инцидентите в света на информационната сигурност за месеците от юли до септември. Третото тримесечие на изминаващата година се характеризира с нарастващ брой хакерски атаки срещу големи компании, целящи да се доберат до кофиденциална информация и до лични данни.

Например, Dropbox – услуга за споделяне на файлове, претърпя огромен пробив в сигурността, в следствие на което бяха откраднати пароли и потребителски имена на хиляди потребители. Американският създател на видеоигри Blizzard потвърди през август, че е бил обект на успешна хакерска атака и кибер-крадците са задигнали е-мейл адресите и са успели да дешифрират паролите на потребителите. Компанията е била принудена спешно да накара потърпевшите да сменят своите пълномощия за достъп до он лайн услугата за игри Battle.net.

През септември стана ясно, че Adobe също е била обект на хакерски атаки. В този случай хакерите са успели да проникнат в един от вътрешните сървъри на Adobe и така са подписвали електронната поща, която са разпращали, с валиден дигитален сертификат от компанията.

Отново три от всеки четири зловредни програми са Троянци

И през това тримесечие продължава тенденцията повечето от новите заплахи да са от семейството Троянци. Те съставляват 72.58% от всички зловредни програми, докато вирусите са 14.47%, а червеите 10.53%.

“Очевидно е, че създателите на зловреден код са стандартизирали техниките си, което става видно от тенденциите, които продължават развитието си от първата половина на годината и през това тримесечие”, пояснява Луис Коронс, Технически директор на PandaLabs. “Троянците отново са почти 80% от разпространяваниs зловреден код и продължават да са предпочитана техника за писане на зловредни програми. Всичко това потвърждава и тезата, че зловредните програми вече се създават с една единствена цел – кражба на самоличност с цел грабеж.

Китай оглавява списъка на най-поразени държави.
В световен мащаб заразените компютри са 30.68%. Китай е на челно място с 53.17% от всички заразени компютри, следвана от Южна Кореа (52.77%).

Осем от десетте най-слабо засегнати страни са в Европа, двете изключения са Канада и Австралия.

“Списъкът с най-незаразени страни е доминиран от някои от най-напредналите в технологично отношение страни. Причината е, че в тези държави се обръща голямо внимание на борбата срещу хакерски инвазии и превенцията”, допълва Коронс.

Тримесечието в наколко изречения.

В доклада си PandaLabs отбелязва няколко сериозни инцидента, случили се през това тримесечие, включително и няколко шпионски атаки срещу журналисти по цял свят. Прави се и преглед на атаките срещу мобилните платформи. Android се превърна в основна цел на кибер мошениците, след като Google обяви, че потребители са активирали половин милиард Android устройства. Очевидно е, че хакерите, ориентирани към печелене на пари все по-често ще насочват вниманието си към тази платформа, поради нарастващия брой потребители.

PandaLabs съветва всички потребители да защитават компютрите и останалите си устройства с решения поне от типа на безплатната версия на Panda Security Panda Cloud Antivirus.

С пълния тект на доклада можете да се запознаете на: http://press.pandasecurity.com/press-room/reports/

За Panda Labs

От 1990 г. мисията на Panda Labs, антивирусната лаборатория на Panda Security е да открива и премахва възможно най-бързо новите заплахи, предлагайки на клиентите си максимална сигурност. За да е максимално ефективна тя използва технологията Collective Intelligence. Това е иновативна автоматизирана система, която анализира и класифицира хилядите нови образци на зловреден код. В момента 94% от зловредния софтуер, открит от Panda Labs се анализира чрез технологията Collective Intelligence, чието действие се допълва от работата на няколко екипа, всеки специализиран в конкретен вид зловредни програми (вируси, червеи, троянски коне, шпионски софтуер, подправени имейли, спам и т.н.). Всичко това е и предпоставка за появата на едни много по-ефективни продукти за информационна защита.

За допълнителна информация:

Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08

Повече за Panda Security:
office@computel.bg
plovdiv@computel.bg

Сподели в:

Категории:

Следвай ни в: