Текущите усилия за регулиране на използването на интернет в Европейския съюз създадоха сериозно и широкообхватно законодателство. Общият регламент за защита на данните (GDPR) въведе значителни глоби за фирми, които злоупотребяват с лични данни, принадлежащи на граждани на ЕС.
Напоследък вниманието се насочи към въпроса за защитата на авторските права и нарушенията в Интернет. И това доведе до създаването на нова директива за авторските права.
Известният член 13
Съвременният интернет е изключително интерактивен, което позволява на потребителите лесно да качват и споделят съдържание. Facebook се превърна в място по подразбиране за споделяне на семейни снимки, а стотици хиляди млади хора качват видеоклипове на каналите си в YouTube всеки ден. И докато потребителите притежават правата върху съдържанието, което споделят, всичко ще бъде наред.
Въпреки това популярните сайтове като Reddit, 9GAG и дори YouTube са места за споделяне на съдържание, защитено с авторски права. ТВ предавания или музикални клипове, които се споделят без разрешението на собственика на правата, винаги са били незаконни, но новата наредба е затегнала отговорностите.
Съгласно член 13 операторите на сайтове вече носят отговорност за незабавното премахване на защитеното с авторски права съдържание. За много големи сайтове като YouTube и Facebook това ще означава използване на технология за автоматично откриване и премахване на защитено съдържание. По-малките сайтове ще трябва да отделят време и внимание за автоматично управление на съдържанието; някои експерти се опасяват, че разходите за прилагане на регламента ще принудят малките предприятия да затворят.
Когато регламентът за пръв път започна да привлича вниманието, много от тях бяха загрижени, че меме – образи и шеги, изградени около краткотрайни поп-културни препратки – биха били обявени за незаконни. Добрата новина за онези, които обичат да се смеят, докато сърфират в интернет, е, че мемите са освободени от забраната за авторско право “за целите на цитиране, критики, преглед, карикатура, пародия и др.”.
Автоматизацията не може да реши всеки проблем
Големите интернет играчи като Google предупреждават, че всъщност обикновените хора ще бъдат най-силно засегнати от новия закон. Въпреки значителните подобрения в технологиите за автоматично разпознаване, експертите предупреждават, че настоящите филтри все още не са достатъчно точни, за да идентифицират и блокират всичко качено и несъответстващо на авторските права.
Това означава, че много изображения ще бъдат блокирани неправилно. YouTube дори предупреждава, че може да се наложи да спрат да показват видеоклипове на европейските потребители изцяло, защото не могат да гарантират, че техният филтър ще бъде 100% точен.
Там, където много потребители и участници в кампанията бяха загрижени, че регулирането на авторското право ще попречи на свободното слово онлайн, реалността е малко по-различна. Хората все още ще могат да споделят меми на своите Facebook страници.
Сега имаме ситуация, при която съдържанието ще бъде автоматично филтрирано, когато бъде качено. В случай, че филтърът не може да реши дали даден видеоклип е защитен или не, видеоклипът ще бъде изтрит „за всеки случай“.
Още по-лошо, сайтовете и услугите, които не могат да осигурят подходящи филтри, могат просто да блокират достъпа до европейските потребители. Това също не е заплаха – някои новинарски сайтове в САЩ вече забраняват достъпа на ЕС, защото не могат да гарантират, че отговарят на изискванията на GDPR. Така че може да откриете, че не можете да посещавате някои от любимите Ви сайтове в близко бъдеще.
Регулирането на авторските права е важна стъпка към защитата на доходите на хората, които създават и продават цифрово съдържание. За потребителите свободата на интернет остава непокътната. Е почти… За съжаление настоящите технически ограничения означават, че новият закон създава повече проблеми, отколкото решава.
Източник: Panda Media Center
За Panda Security
Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).
Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.
За допълнителна информация:
Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08