Предполага се, че технологията за интелигентен дом е лесна за използване – след като устройствата са настроени и конфигурирани. Но всеки производител обикновено предлага свое собствено приложение за конфигуриране и управление.
Сега, когато производителите на интелигентни домове работят заедно, използвайки стандарта за оперативна съвместимост Matter, някои от тези неприятности би трябвало да изчезнат. Въпреки това в повечето домове все още има един смартфон, който се използва за по-голямата част от конфигурацията. Защо е така?
Първо, в повечето домакинства има един човек, който е малко по-технически настроен от съквартирантите си. Той не само ще бъде първият, който ще предложи да се използват технологиите за интелигентен дом, но и ще се заеме с конфигурирането на всичко.
Второ, не всички в къщата ще искат да изтеглят и настроят няколко различни приложения за управление на дома си. Вместо това те ще разчитат на гласови асистенти. Като Siri, Alexa и Google Now, за да вършат основните неща. – Ако успеят да запомнят правилната команда и името на устройството.
Трето. Не всеки има знанията и уменията, необходими за настройване на „сцени“, които се използват за задействане на множество събития едновременно. Поради това тези хора не могат да се възползват пълноценно от своите технологии.
Картите навлизат в интелигентния дом
На тазгодишното изложение за потребителска електроника (CES) няколко производители демонстрираха системи за управление, базирани на карти, за устройства за домашна автоматизация. При тези нови системи на хората се представя 3D модел на дома им и ако искат да включат светлината в кухнята, просто докосват правилното място на картата. Те могат да виждат и управляват всички свои устройства на дисплея.
Естествено, много хора ще използват картата от своя смартфон, но LG, Samsung и Google демонстрираха как системата може да се използва и на смарт телевизор. С нова актуализация се очаква управлението на картата да бъде въведено и в интелигентния дисплей Amazon Eco Hub. Познатият начин на управление на телевизора, съчетан с възможността да се видят всички устройства на място (без да се налага да се помнят имената им), би трябвало да улесни управлението на дома за всички.
ИИ в интелигентния дом
Друга тенденция, забелязана на CES, е интегрирането на генеративния изкуствен интелект в управлението на интелигентния дом. Приложението Govee, използвано за управление на интелигентни лампи, ще получи подобрение на изкуствения интелект. Потребителите ще могат да кажат на Govee да създаде „ефект, вдъхновен от къщата на мечтите на Барби“. След това приложението автоматично ще препрограмира светлините, за да създаде розово сияние от вашите умни крушки.
Използването на ИИ по този начин улеснява значително създаването на сложни сцени в интелигентните домове от хора, които не са технически специалисти. Да кажете на приложението „Настройте всички светлини на 50 %, затворете завесите в основната спалня и полейте градината при залез“ е много по-лесно, отколкото да се опитвате да програмирате всички тези действия ръчно.
Скоро ще се появят управления, базирани на карти. Генериращият изкуствен интелект може да отнеме малко повече време. Но добрата новина е, че управлението на вашия интелигентен дом ще стане по-лесно – и може би дори няма да ви е необходим смартфон, за да го правите.