Навярно сте чели и препрочитали множество полезни съвети за това как да сърфирате онлайн безопасно, да пазарувате онлайн, да избягвате споделянето на снимки в мрежата, да попречите на хакери да Ви развалят почивката, или как да се наслаждавате на любимите си игри, без да рискувате част от Вашия личен живот да попадне в неподходящи ръце… Чували сте едни и същи основни предпазни мерки много пъти, но продължавате да игнорирате почти всички от тях. Може да се дължи на това, че Ви домързява или, че сте непредпазливи, а може и просто да забравяте за тях. Но игнорирането на тези предпазни мерки, може да доведе до тежки последствия за Вашата онлайн сигурност.
Ето защо Ви предлагаме един списък с най-основните мерки за сигурност, които трябва да се спазвате!
- Отваряне на прикачен файл, който получавате по имейл
Ако получите имейл от подозрителен източник или такъв, който не разпознавате, НЕ ОТВАРЯЙТЕ прикачения файл. Както сме казвали многократно, документи, които изглеждат безобидни (като документ Word например) може да крият зловреден софтуер и дори една проста снимка може да бъде опасна.
2. Отваряне на линкове без да се замисляте
Ако използвате Twitter или Facebook сте срещали подобни съкратени връзки (линкове). Тези връзки, които се срещат все по-често, се разпространяват с помощта на сайтове като bit.ly, известният ow.ly от Hootsuite или goo.gl от Google. Обикновено водят до информация като блог, сайт или онлайн дневник, но някои връзки не са толкова безобидни, колкото изглеждат. Имайте едно на ум при стартирането на подобни линкове.
3. Използването на обществени Wi-FiИма много статии, които ни предупреждават за опасностите от използването на обществените мрежи, като например тези, към които се свързваме в кафенета, хотели, летища или библиотеки. Дори и едно 7-годишно момиче, без каквото и да е технологично образование, е в състояние да шпионира онлайн комуникации. За да се предпазите, не обменяйте поверителна информация (пароли, банкови данни и т.н.), когато ползвате подобна обществена мрежа. Ако е възможно използвайте виртуална частна мрежа (VPN) както и само Интернет страници за достъп, ползващи протокол за безопасност (ще го познаете по HTTPS разяирението в адресната лента).
4. Не актуализирате Операционната си системаАко вашата операционна система, Ви напомня, че трябва да инсталирате или обновите нещо, трябва да го правите. Много пъти тези актуализации се състоят от мерки, които да покриват слабости, открити наскоро, и които могат да бъдат използвани от киберпрестъпниците за достъп в компютъра Ви. Същото важи и за вашия мобилен телефон. Винаги използвайте най-новата версия на Android или IOS и бъдете наясно какви приложения сте инсталирали.
5. Използването на една и съща парола за различни акаунтиВъпреки че това е най-лесният начин да помните всички пароли, това е наистина лоша идея. Ако някой разбере паролата Ви за един акаунт, ще може да пробва и да влезне и в останалите такива. Също така, всяко нападение срещу база данни на определена компания (която също зачестява в наше време) може да доведе до изтичане на данни за достъп и продадени на черния пазар. Когато кибер-престъпник получи достъп до подобни данни и вие използвате една и съща парола за всичките акаунти, то той ще може да достъпи всеки Ваш профил. За да се избегне това, се активира функцията за проверка на два етапа, като например тези за Gmail или Facebook.
6. Нямате нужда от антивирусна програма?Един добър антивирусен софтуер е най-добрата бариера, която може да поставите между Вашия компютър и кибер-престъпниците. Нови уязвимости, различни начини за компрометиране на лична информация, както и начини за обиск на банковата Ви сметка, се откриват всеки ден. Само експерти по сигурността в специализирани фирми са наясно с антивирусните обновявания, които се правят, когато се появи нова заплаха. Между другото, ако имате Mac ОС, тя също е уязвима и е необходимо да имате антивирусна. Идеята, че Apple продукти не се нуждаят от антивирусна и за тях не се правят вируси е мит.
- Мисълта, че архивирането на файлове е загуба на времеПравенето на резервно копие на Вашите файлове е много по-лесно, отколкото звучи. Има много инструменти на Ваше разположение, които вършат всичко това. Решенията за сигурност на Panda, например, Ви позволяват да програмирате архиви, за да запишете файлове в облака и да ги възстановите бързо и лесно.
8. Не се обръща внимание на предупрежденията на Вашия браузър, когато Ви показва, че връзката не е сигурна
Когато сърфираме в мрежата, сме склонни да действаме на автопилот и да игнорираме всички предупреждения, които се показват. Ако Chrome показва, че даден уеб сайт не е безопасен, ние игнорираме предупреждението. Ако Firefox иска потвърждение преди изтегляне на файл, ние даваме нашето одобрение, без да се замисляме. Доказано е, че ние сме свикнали с тези съобщения, така че вече не ги забелязваме. Но нека, МОЛЯ, обръщайте внимание! Нито Mozilla, нито Google има за цел да Ви показват тези съобщения, за да Ви дразнят.
9. Споделяне на информация в социалните мрежиТова е особено вярно!Когато отидем на почивка, започваме да споделяме всички детайли във Facebook или Twitter, в това число местонахождението ни, без да мислим за това, че някой може да използва тзи информация за злонамерени цели. Понякога забравяме за това, но цялата информация, която публикуваме в социалните мрежи може да попадне в неподходящи ръце.
10. Безразборно изтегляне на програми и приложенияОбемът на зловреден софтуер, предназначен за мобилни устройства непрекъснато нараства и един от основните пътища за разпространението му, е изтегляне на приложения извън Google Play и Apple Store. Официалните магазини имат определени мерки за сигурност, за да се предотврати разпространението на зловреден софтуер. Можете да прочетете мнения и от други потребители, преди да решите дали да инсталирате дадено приложение. Ако изтеглите програма от неофициална страница и я инсталирате на Ваш собствен риск, вероятността в нея да се съдържа зловреден софтуер, е много по-висока.
Винаги имайте едно наум когато сърфирате в Интернет.Източник: Panda Media Center
За Panda Security
Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).
Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.
За допълнителна информация:
Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08
Повече за Panda Security
office@computel.bg
plovdiv@computel.bg