2023: Кибератака на всеки 39 секунди

2023: Кибератака на всеки 39 секунди

Кибератаките продължават да бъдат причина за безпокойство за бизнеса. Въпреки че е постигнат голям напредък в борбата с този проблем, способността на заплахите да се приспособяват, съчетана с други фактори, като например нарастването на броя на работещите от разстояние или увеличаването на броя на устройствата с достъп до интернет, означава, че киберпрестъпленията продължават.

Според проучване на Cybersecurity Ventures през 2023 г. на всеки 39 секунди е имало кибератака, което означава над 2200 случая на ден. Това контрастира с данните за 2022 г., когато инцидент е възниквал на всеки 44 секунди. Този по-бърз темп на атаките тревожи специалистите от бранша, които са изправени пред все по-сложни заплахи, създадени с цел заобикаляне на протоколите за киберсигурност.

За организациите е важно да са наясно с видовете кибератаки, които в момента са в полезрението на специалистите по киберсигурност, за да могат да адаптират протоколите си за по-ефективно справяне с тези заплахи.

Най-важните кибератаки през 2023 г.

2023 г. е белязана от три вида атаки, които се превърнаха в приоритет за екипите по киберсигурност. По-долу оценяваме тяхното развитие през последните няколко месеца.

Атаки със зловреден софтуер:

Това е терминът, използван за обозначаване на злонамерен софтуер. Заплахите използват злонамерен софтуер, за да нахлуят, повредят или изключат компютри, компютърни системи, мрежи и устройства, като често поемат контрола върху някои от операциите на системата. В семейството на зловредния софтуер има различни видове атаки, които компрометират сигурността и вътрешните системи на компаниите. Той е една от най-големите заплахи през 2023 г. и в момента има 1 млрд. активни зловредни софтуера.

Атаки с рансъмуер:

Нападенията с рансъмуер са свързани с изнудване на потребителите.
Това е форма на злонамерен софтуер, използван за криптиране на файлове или блокиране на достъпа до система или устройство. Рансъмуерът обикновено засяга всички видове организации, независимо от техния размер, но особено тези, които използват и съхраняват критична информация. След като зловредният  софтуер бъде инсталиран, киберпрестъпниците искат откуп от жертвите си в замяна на отключване на достъпа до системата. Според нашата електронна книга “Бягство от лабиринта на рансъмуера” атаките с рансъмуер са били най-голямата заплаха през 2023 г., като показват 95% увеличение на честотата им на годишна база.

Фишинг атаки:

Това е най-широко познатата форма на атака, тъй като засяга крайния потребител и има тенденция да оказва влияние върху ежедневните ни дейности. Въпреки по-голямата осведоменост за тази заплаха, през последните месеци се появиха нови форми, които продължават да превръщат фишинга в един от най-често срещаните проблеми. Благодарение на последните технологии и използването на изкуствен интелект, киберпрестъпниците успяха да усъвършенстват своите техники, като симулират гласа на познати чрез вишинг или стартират смъчинг атаки, извършвани чрез SMS или WhatsApp.

Като се има предвид този устойчив пейзаж от заплахи, от решаващо значение е както за организациите, така и за потребителите да са наясно с опасностите от тези често срещани атаки, както и с тяхната еволюция и развитие. Възприемането на този подход ще направи откриването по-ефективно и ще засили мерките за защита през следващите месеци, докато работим за постигане на целта за намаляване на дневния брой кибератаки през новата година.

Сподели в:

Категории:

Следвай ни в: