За първата четвърт на 2016г, лабораториите на Panda са идентифицирали ежедневно по 227 хил. проби от зловреден код

За първата четвърт на 2016г, лабораториите на Panda са идентифицирали ежедневно по 227 хил. проби от зловреден код

PandaLabs, лабораторията на Panda Security, е посочила в доклада си относно основните новости в киберсигурността през първите месеци на 2016 г., че размерът на създадения зловреден софтуер продължава да нараства непрекъснато и е достигнал приблизително 20 милиона нови проби. Това е средно по 227 000 проби на ден.

Кибер-престъпленията не спират

Кибер престъпниците продължават да атакуват, без да дават шанс за почивка на ИТ инфраструктурите.

Един от големите пробиви наскоро беше нападението над холдинга, 21st Sentury. Това е клиника, специализирана в лечение на рак със седалище във Флорида. Атаката принуди клиниката да предупреди своите 2,2 милиона пациенти, както и своите служители, че техните лични данни са били компрометирани.

Веригата хотели Rosen Hotels & Resort също е била жертва на нападение между септември 2014 г. и февруари 2016 г. Компанията е предупредила своите клиенти, които са използвали кредитни или дебитни карти във веригата хотели за посочения период от време, че има вероятност данните им да са откраднати от нападателите.

Дори и най-силните правителства в света не са били пощадени от кибер престъпниците. Например в САЩ, Министерството на отбраната представи програма, наречена “Hack the Pentagon”. Програмата предоставя награди на хакери, които могат да намерят дупки в сигурността в уеб страниците, приложенията и мрежите на Пентагона.

Смартфоните са друга лесна мишена за кибер-престъпниците. SNAP е името на уязвимост, която засяга LG-G3 телефони. Проблемът при нея се дължи на грешка в прилагането на известия от LG, наричани “Смарт известия”, която позволява неправомерен JavaScript код да бъде изпълнен.

Нарастващият сектор на интернет на нещата (IoT), също е цел за престъпниците и през тази година. В дадената област, можем да видим дори атака над един обикновен звънец за входна врата. Производителите на високотехнологични джаджи са все по-наясно, че трябва да обръщат сериозно внимание на безопасността на техните продукти.

В действителност от General Motors стартираха нова програма която награждава хакери, които са в състояние да намерят слаби места в автомобилите на компанията.

1-та четвърт на годината в цифри:

Проучването на PandaLabs показва, че троянските коне продължават да са начело на всичките проби от зловреден софтуер. От всичките проби зловреден код, създадени през 2016 г., троянските коне са най-многобройни, като представляват 66,81% от общия брой (увеличение в сравнение с миналата година), следвана от вируси (15.98%), червеи (11.01%), нежелани програми (4.22%) и addware / Spyware (1.98%).

pandalabs2

Когато анализираме инфекции, причинени от зловреден софтуер в световен мащаб, ние откриваме, че троянските коне отново са в челните позиции. Това е нормално, като вземем предвид покачването на ransomware инфекциите, който също са едни от най-популярните атаки, използвани от киберпрестъпниците. Този тип зловреден код им позволява да получат лесни пари. Има все повече и повече компании, чиито мрежи са жертва на подобни атаки, и които плащат милиони евро за спасяване на тяхната открадната информация:

pandalabs3

Според PandaLabs, Азия и Латинска Америка са най-засегнатите региони.

Можете да видите таблиците, които показват страните с най-високата и най-ниската степен на заразяване през първата четвърт на 2016г: Азия и Латинска Америка (Китай води класацията с 51,35% от инфекции) са най-засегнатите континенти; докато Скандинавските страни имат най-ниските нива на инфекция  (Швеция с най-нисък – 19,80%).

pandalabs4

pandalabs5

Ако искате да научите повече за конкретните атаки, да бъдете в крак с най-новите изследвания и последните новини от кибер-войната, можете да изтеглите целия документ тук!

 

Източник: Panda Media Center

За Panda Security

Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др).

Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.

За допълнителна информация:

Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08

Повече за Panda Security
office@computel.bg
plovdiv@computel.bg

Сподели в:

Следвай ни в: