Агенцията за киберсигурност и инфраструктурна сигурност (CISA) нареди на федералните агенции да коригират две уязвимости в сигурността, които активно се използват за хакване на iPhone, Mac и iPad.
Съгласно задължителна оперативна директива (BOD 22-01), издадена през ноември 2022 г., от федералните агенции от гражданската изпълнителна власт (FCEB) се изисква да закърпят системите си срещу всички грешки в сигурността, добавени в каталога на CISA „Известни експлоатирани уязвимости“.
Сега агенциите FCEB трябва да защитят устройствата с iOS, iPadOS и macOS до 1 май 2023 г. срещу два недостатъка, които бяха отстранени от Apple в петък и добавени към списъка на CISA с бъгове, използвани при атаки, в понеделник.
Първият бъг (CVE-2023-28206) е IOSurfaceAccelerator out-of-bounds write, който може да позволи на атакуващите да използват злонамерено създадени приложения, за да изпълняват произволен код с привилегии на ядрото на целевите устройства.
Втората (CVE-2023-28205) е слабост на WebKit use after free, която позволява на заплахите да изпълняват зловреден код на хакнати iPhone, Mac или iPad, след като подмамят целите да заредят зловредни уебстраници под контрола на нападателите.
Apple се справи с двата нулеви дни в iOS 16.4.1, iPadOS 16.4.1, macOS Ventura 13.3.1 и Safari 16.4.1, като подобри валидирането на входа и управлението на паметта.
Компанията заяви, че списъкът на засегнатите устройства е доста обширен и включва:
- iPhone 8 и по-нови,
- iPad Pro (всички модели),
- iPad Air 3-то поколение и по-нови,
- iPad 5-то поколение и по-нови,
- iPad mini 5-то поколение и по-нови,
- и Mac с macOS Ventura.
Недостатъците са открити от Групата за анализ на заплахите на Google и Лабораторията за сигурност на Amnesty International, докато са били използвани при атаки като част от верига от експлойти.
Кленан Лесинье от Групата за анализ на заплахите на Google и Донча О Сирбел от Лабораторията за сигурност на Amnesty International са тези, на които Apple приписва заслугата за съобщаването на бъговете.
Двете организации често съобщават за спонсорирани от правителства кампании на банди, при които уязвимостите от типа „нулев ден“ се използват за инсталиране на шпионски софтуер на устройствата на високорискови лица, като политици, журналисти и дисиденти по целия свят.
Google TAG и Amnesty International споделиха повече информация за други уязвимости нулев и n-дневен ден в Android, iOS и Chrome, използвани в две скорошни кампании за инсталиране на търговски шпионски софтуер.
Въпреки че уязвимостите, които CISA добави днес към своя каталог KEV, вероятно са били използвани само при силно насочени атаки, се препоръчва да ги патчнете възможно най-скоро, за да предотвратите потенциални атаки.
Преди два месеца Apple обърна внимание на друга уязвимост нулев ден в WebKit (CVE-2023-23529), която беше използвана за предизвикване на сривове на операционната система и получаване на възможност за изпълнение на код на уязвими iPhone, iPad и Mac.
e-security.bg