Със 1 590 милиона активни потребителя на месец, Facebook е най-голямата социална мрежа. Всъщност оттам наскоро публикуваха и печалбите си за първото тримесечие, които до тук надхвърлят 50%. Кибер престъпниците са наясно с този им успех. Социалните платформи са идеалното място за фишинг. 18% от фирмите, засегнати от вируси, се заразяват през социални мрежи като Фейсбук. Хакерите може да се представят като екипа за поддръжка на мрежата, за да крадат лични данни и информация. Наскорошно проучване на RSA доказа, че кибер престъпленията в соцалните мрежи представляват „глобална епидемия“. RSA е създадена от специалистите, открили криптиращият алгоритъм, който се използва всеки път, когато извършваме някаква банкова операция онлайн или подписваме дигитално документ.
„Cyber-crime in social networks is a “global epidemic”
Социалните платформи не са само вектор, чрез който се правят кибер атаки, но и място, където хакерите могат да споделят информация помеджу си. Според скорошно изследване, съществуват повече от 500 онлайн групи с над 220,00 потребителя към тях. По-голямата част от тези групи са публични и видими от всеки.
Разкриване на данни от кредитни карти
В тези групи измамниците споделят информация за данни от кредитни карти, придружени със секюрити кодове, ръководства за кражба на данни и други зловредни техники. И за да докажат изследването, изследователите ни приканват да напишем в сърч полето на Фейсбук CVV или CVV2 код (секретния код, съдържащ се на гърба на кредитната ни карта). Резултата ще Ви изненада със сигурност: много по-лесно е да откриеш данни за открадната банкова карта, отколкото за стар приятел например.
Общо RSA са засекли около 15,000 компроментирани кредитни карти, публикувани в социалните мрежи само за 6-те месеца, в които е било проведено проучването. Забелязва се също така, че голяма част от тези криминални групи са фокусирани върху магазини, банки и профили на потребители.
В Китай и Русия, платформи като QQ и VKontakte са предпочитани от измамниците, докато в останалите страни, Facebook си остава предпочитана за подобни набези и действия. Като цяло и за жалост, хакерите наистина „Like-ват“ Facebook.
Източник: Panda Media Center
За Panda Security
Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др).
Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.
За допълнителна информация:
Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08
Повече за Panda Security
office@computel.bg
plovdiv@computel.bg