Дроните имат много и различни приложения: заснемане на спиращи дъха кадри, каскадни сцени за филми, могат да преследват крадци от въздуха, могат да доставят разни неща по домовете или дори да спасят човешки живот. Предназначението на дроните е невероятно голямо, но за съжаление те могат да се ползват и по злонамерен начин с цел облагодетелстване. Според изследователи от Сингапурския Университет по технологии и дизайн, могат да се използват, за да прихванат, от въздуха, комуникациите в дадена безжична мрежа, напреимер между принтер и компютър.
Ако не сте обезопасили добре Вашата мрежа съществува известен риск подобен безпилотен дрон да успее да прихване комуникациите, които извършвате, както и изпращането на чувствителна и скъпа за Вас инфорамция, а в последствие тя да се озове в неподходящите ръце.
За да демонстрират на практика, че тази заплаха е реална и съществува, изследователите използват дорн и прикрепен към него смартфон, окомплектован със предварително разработени приложения, които са проектирани да прихващат комуникациите между принтер и компютър по безжичната мрежа. Дронът лети от външната страна на помещениято където се намира принтера.
Едното от тези приложения – Cybersecurity Patrol открива уязвимите принтери. Това приложение може да се използва като инструмент за откриване на дупки в сигурността при безжичните принтери. Второто приложение създава фалшива точка за достъп и се преструва че е принтера, за да излъже компютър, които изпраща файлове за разпечатване.
Всичко, което Ви е нужно, за да извършите тази манипулация е смартфон и дрон. Летящ над една сграда той може да даде на кибер-престъпниците достъп до вашата домашна или офис мрежа.
Изследователите също показаха, че е възможно да се използва автоматична система за за търсене на уязвимите принтери. Целта на екипа от Сингапурският университет по технологии и дизайн е да предупреди бизнеса за опасността, която привидно безобиден принтер може да създаде, и че е сравнително лесно за кибер-престъпниците да получат достъп до информация с помощта на не чак толкова сложни методи.
“Основната точка (на изследването) е да се разработи механизъм, за патрулиране в периметъра на организацията и да се намерят отворени принтери,” казват експертите. “Това е драстично по-евтино в сравнение с конвенционалните тестове.”
Изследването е част от проект по киберсигурност, който беше спонсориран от сингапурското правителството и се концентрира върху принтери, понеже те са слабо място, което често се пренебрегва в офисите. Много от безжичните принтери се продават с отворена Wi-Fi връзка по подразбиране, а и много от собствениците се сещат да променят тази настройка прекалено късно, оставяйки ги уязвими за кибер-престъпниците.
Източник: Panda Media Center
За Panda Security
Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).
Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.
За допълнителна информация:
Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08
Повече за Panda Security
office@computel.bg
plovdiv@computel.bg