Както често се случва, Обединеното кралство и Европейският съюз (ЕС) имат различни идеи и стратегии за това как да се справят с въпроса за изкуствения интелект (ИИ). В ЕС забележителният Закон за изкуствения интелект силно регулира индустрията. За разлика от него правителството на Обединеното кралство е възприело подхода „изчакай и виж“.
Какъв е подходът на ЕС?
Законът за изкуствения интелект е практична, основана на риска система, която регулира използването на изкуствен интелект във всички отрасли и сектори. Съгласно Закона всички системи за ИИ се класифицират според нивото на риска: неприемлив, висок, ограничен и минимален риск.
Всяко приложение на ИИ, класифицирано като неприемливо, като например социално точкуване, което нарушава правата на човека, се забранява. За останалите категории, колкото по-висока е класификацията, толкова по-строги са разпоредбите. Системите за ИИ, използвани в критичната инфраструктура, правоприлагането или здравеопазването, вероятно ще се класифицират като „високорискови“.
Важно е да се отбележи, че Законът за изкуствения интелект се прилага за всяко предприятие, което търгува в рамките на ЕС, дори ако е базирано извън блока. Това означава, че компания, базирана в САЩ, която търгува с Германия, може да бъде преследвана за нарушаване на задълженията си по Закона за ИИ. Финансовите санкции за нарушаване на закона са строги – до 7 % от световния оборот.
Какъв е подходът на Обединеното кралство?
За разлика от тях Обединеното кралство е решило все още да не регулира индустрията на изкуствения интелект. Правителството се надява, че лекият им подход ще насърчи по-големи иновации, утвърждавайки Великобритания като лидер в областта на ИИ.
Вместо да въвеждат нови закони, компаниите за ИИ се насърчават да се присъединят към доброволна рамка.
Тази рамка разглежда пет ключови принципа:
- Безопасност, сигурност и надеждност.
- Подходяща прозрачност и обяснимост.
- Справедливост.
- Отчетност и управление.
- Kонкурентност и правна защита.
Според британското правителство тази рамка осигурява така необходимите гаранции и насърчава разработването на нови ИИ и иновациите.
Ще се променят ли нещата?
Инструментите на изкуствения интелект се развиват по-бързо, отколкото правителствата могат да се адаптират, поради което ЕС прие такава строга правна рамка. Някои лица, вземащи решения в Обединеното кралство, активно поставят под въпрос ефективността на стратегията „opt-in“ поради опасения, свързани с развитието на съществуващите системи.
Правителствени източници твърдят, че Обединеното кралство в момента изготвя законопроект относно начина на обучение на големите езикови модели (видът технология, която е в основата на ChatGPT). Обмислят се и правила, които ще принудят разработчиците на усъвършенствани ИИ да споделят алгоритмите си с правителството.
Очевидно промените се обмислят, за да се отговори на опасенията за злоупотреба с ИИ и манипулиране на пазара. Сара Кардел, главен изпълнителен директор на британския Орган за конкуренция и пазари, е цитирана да казва;
„Същественото предизвикателство, пред което сме изправени, е как да използваме тази изключително вълнуваща технология в полза на всички, като същевременно се предпазим от потенциална експлоатация на пазарната мощ и непредвидени последици.“
Така че, въпреки че понастоящем правителството на Обединеното кралство не се ангажира с изкуствения интелект, ситуацията може да се промени – и вероятно ще се промени – в близко бъдеще.