Намираме се по средата на празничния сезон и мнозина вероятно все още очакват доставки на пакети. Независимо дали чакате колет от чужбина, който се мъчи да премине през задръстената верига за доставки, или пазарувате в последния момент от Target, вероятността да очаквате нещо по пощата е голяма в този свят, обхванат от пандемия.
За съжаление, киберпрестъпниците са наясно с тези тенденции и активно се опитват да експлоатират суматохата около празниците, като изпращат милиони текстови съобщения в САЩ и по света с молба потенциалните жертви да кликнат върху злонамерена връзка. Тя ви отвежда до злонамерен уебсайт, където личната информация, която споделяте, се записва от хакери, освен това ви подканва да свалите прикачен файл на свързаното устройство, който го заразява със злонамерен софтуер или вирус. Класическа фишинг измама.
Вълната от атаки стана толкова масивна, че предизвика предупреждение от Федералната търговска комисия (FTC), както и други национални служби по света, по-рано този месец. Правителствената агенция на САЩ заяви, че подобни съобщения вероятно са фалшиви и няма пакет, който да ви очаква. Вместо да се сдобиете с вашата вече закъсняла доставка, за която се предполага, че съдържа дългоочакван артикул, като новия PS5, вие несъзнателно помагате на измамниците да получат вашата лична информация. Ето какво да направите, ако искате да проверите дали текстовото съобщение е легитимно;
Сверете го с куриера
Отидете на уебсайта им или се отбийте в местния офис на компанията и ги попитайте дали това е легитимно текстово съобщение и дали има нужда да потвърдите подробности. Не кликвайте върху връзката, предоставена в смс-а или имейла, а им се обадете или се свържете с тях.
Антивирус и ОС
Уверете се, че сте защитени с качествено антивирусно решение и устройството ви работи с най-новата версия на операционната система. Ако имате подходяща защита, ще получите известие от вашата антивирусна услуга, при условие че връзката, която сте отворили, вероятно е злонамерена.
Погледнете внимателно връзката, преди да кликнете върху нея
Ако връзката изглежда нестабилна, най-вероятно е измама. DHL не би поискал да отидете на уебсайт, който трудно можете да произнесете, да създадете там профил и да общувате с тях. Същото важи и за останалите куриери; ако връзката ви изглежда някак подозрителна, не кликвайте върху нея.
Ако сте сигурни, че съобщението, за което се твърди, че е от DHL, USPS, FedEx или UPS, е измама, винаги можете да го докладвате на куриерската служба, от която твърди, че идва, вашия доставчик на безжични услуги и местното полицейско управление. Докладването на подобни инциденти помага на компаниите да разберат какви са измамите и им помага да активизират и повишат ефективността на действията си срещу злонамерени хакери и да информират другите за опасностите. Не разваляйте ваканционното си настроение, като проявявате немарливост и се уверете, че всички ваши свързани устройства са адекватно защитени.