40,8% от интелигентните домове имат поне едно устройство, уязвимо за отдалечени атаки, като една трета от тях са уязвими поради остарял софтуер с проблеми със сигурността, докато повече от две трети са изложени на риск от слаби идентификационни данни.
Рискът от експозиция спрямо сигурността е доста значителен, като се има предвид, че около 40,3% от всички интелигентни домакинства са с поне пет устройства, свързани с интернет.
Както е открито от редица анализи, от всички устройства, изложени директно на интернет, маршрутизаторите са тези, които са най-таргетируеми, защото те са тези, които действат като централен хъб за всички други свързани с интернет устройства в интелигентните домове.
Принтерите са най-уязвимите устройства
“59.7% от рутерите имат слаби идентификационни дани или някои уязвимости” и “59.1% от потребителите по света никога не са влизали в рутера си или никога не са обновявали своя фърмуер“, казват проучванията.
В анализите се казва, че “рутерът, който е уязвим за атака, представлява риск за целия дом, подобно на това, че входната ви врата е отключена. ”
Когато става въпрос за вида устройства, за които е известно, че са най-уязвими към атаки, принтерите са водещи с 43.8% в САЩ, докато NAS устройствата и охранителните камери са на второ и трето място съответно с 17.7% и 14.7%.
В таблицата горе: Най-уязвимите устройства, с изключение на компютри, смартфони и рутери
Въпреки че не бива да се мръщим на нарастващия брой устройства за интернет на нещата в дома си, защото определено те идват с огромни предимства, трябва да се отбележи и фактът, че производителите им не поддържат или няма да се справят с високото ниво на сигурност, което ги прави много рискови с оглед на променящата се среда.
След като хакерите успяват да използват слабостите в IoT устройствата, те често ги добавят към големи ботнети, които по-късно могат да се използват или като основен инструмент зад DDoS атаки, или да бъдат параван за крипто-валута като част от криптиращите кампании.
DDoS атаките най-голямата заплаха за компаниите
Според доклад, публикуван миналата седмица от Международния съвет за сигурност на Нойстар, интервюираните специалисти по сигурността на САЩ и ЕМЕА през януари 2019 г. казват, че DDoS атаките се възприемат като най-голямата заплаха за техните организации, като около половината от компаниите им са били нападнати през 2018 година.
“Необходимо е само едно слабо устройство, за да попадне в лош хакер и след като са в мрежата, те могат да имат достъп до други устройства и личните данни, които предават или съхраняват, включително видеоклипове на живо и гласови записи”, каза президентът на ЕМЕА Майрън Войт. “Обикновените стъпки за сигурност, като задаването на силни, уникални пароли и двуфакторна автентификация за достъп до всички устройства и осигуряване на софтуерни корекции и актуализации на фърмуера, когато са налични, значително ще подобрят целостта на цифровия дом.”
Съветът Нойстар е включил данни от 16 милиона различни домашни мрежи от цял свят в своя доклад за сигурността на домашния пазар от 2019 г. от страни по целия свят с акцент върху 21 страни в Северна и Южна Америка, Европа и Азиатско-тихоокеанския регион, като общо 56 милиона устройства, които са били сканирани за събиране на данните.
Източник: По материали от интернет