Защита на данните, когато всичко е в мрежата. ще изгубим ли личното си пространство или internet of things?
Интернет на нещата (Internet of Things – IoT) идва с пълна сила и е почти неизбежен процес. Целта е с глобалната мрежа да бъдат свързани колкото се може повече неща от ежедневието ни. От умни термостати, гривни, часовници, маратонки, до автомобили, хладилници, перални и дори четките за зъби, които да могат да предават данни на потребителите онлайн. Един от популярните възгледи за тази концепция е всички “неща” да общуват помежду си без човешка намеса. Така те ще могат да работят в синхрон и много по-ефективно, от това да бъдат синхронизирани ръчно и на място. Според технологичния гигант Cisco ще разполагаме с 50 млрд. свързани устройства през 2020 г.
Въпреки предимствата, които те предлагат на потребителите, има и група, която би могла да се възползват от информацията, която предават устройствата ни: кибер- престъпниците. Интернет вече не се ограничава до Вашия компютър или телефон. Дори хладилника знае какво трябва да се купи или пейсмейкъра информира Вашата болница за това как бие сърцето Ви! Един нов свят на възможности отваря врати за киберпрестъпниците.
FTC (The US Federal Trade Commission) изразяват загриженост по отношение на проблемите с неприкосновеността на личния живот. Тя поиска от производителите на умни устройства да положат специални усилия, за да не забравят значението на сигурността.
“Интернет на нещата има потенциала да осигури огромни ползи за потребителите, но също така има и значителни последствия за сигурността на личния живот ” – предупреждава FTC председателя Едит Рамирес, по време на Consumer Electronics Show.
Рамирес съветва производителите на уреди да предприемат три мерки, които да позволят на устройства да бъдат по-малко уязвими:
• Устройството да бъде с внедрена защита и криприране на информацията.
• Устройството да съхранява само информацията, която се изисква .
• Устройството да бъде напълно прозрачно за потребителите, така че те да знаят точно какви данни ще бъдат използвани и предадени от него.
Атаките могат да имат различни цели: първо, да крадат специфични потребителски данни и второ, да причиняват вреда на производителите на устройства. По същия начин, разузнавателна служба може да се интересува от събиране на определена информация. Според експерти има атаки, които могат да зачестят:
• Отказ от обслужване.
• Malware – базирани атаки. Зловредният код може да бъде използван, за да зарази стотици интелигентни устройства.
• Изтичане на данни. Шпионирането на комуникациите и събирането на данни от устройствата ни (които могат да съхраняват данни в облака ) ще стане много честа атака, наред с компрометирането на личния живот. Разузнавателни агенции и частни фирми с търговски цели биха били заинтересовани от събирането на информация за конкретен потребител .
• Непреднамерени нарушения. Нашите лични данни може да не страдат само от целенасочени атаки, но също да бъдат загубени или случайно разкрити, ако устройствата не са способни да защитят неприкосновеността ни .
• Атаки в защитата на нашите домове. По-голямата част от производителите на уредите не сметят за необходимо те да разполагат с механизми за сигурност. Например, атакуващият може да шпионира данните на нашия интелигентен метър или хладилник.
За да се подобри сигурността, методите за идентификация трябва да бъдат адекватни, с по-сигурни пароли. В допълнение, проблемите със сигурността биха могли да възникнат в мрежата. Много устройства, като smart телевизорите са свързани, чрез Wi-Fi в Интернет и са напълно отворени за недоброжелатели. Трябва да се отдели специално внимание на софтуера и фърмуера на тези устройства; те трябва да могат да се актуализират и всяка актуализация да включва механизми за сигурност и криптиране .
Интернет на нещата има изключителни предимства за потребителите, но и крие огромни последствия. Свързаните с глобалната мрежа предмети крият и своите тъмни страни!
Изт: Panda Security Медия център
За Panda Security
Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).
Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.
За допълнителна информация:
Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08