Миналият месец Facebook съобщи за втория успешен тест на Aquila – огромен дрон със слънчево захранване. Въпреки че технологията още се обработва, Марк Зъкърбърг е доста сериозен относно глобалносто свързване на света – съвсем скоро Facebook премина целта си от над 2 милиарда потребители. Има възможност за Facebook да продължи пътя на успеха си, като се има предвид, че в момента, в глобален мащаб броят на хората с връзка до интернет е около 4 милиарда.
Може ли Facebook да преодолее Китайската цензура?
Обаче, въпреки че изглежда, че Facebook са са почти постигнали своята задача да свържат света, огромно количество от интернет потребители нямат възможност да достигнат до Facebook, защото живеят в Китай например, където социалната мрежа е забранена от управляващата комунистическа партия. Някои хора избягват цензурата чрез използването на VPN. Въпреки това управляващата партия със сигурност не е съгласна с това, като постоянно се опитва да предотврати своите граждани да използват интернет връзка без наблюдение. Освен ако не стане чудо и Facebook успее да договори нещата с Китай, то продължителният растеж на нови потребители постепенно ще намалее. А това не са новините, които акционерите искат да чуят.
За да запази стабилния растеж на компанията, Марк Зъкърбърг се нуждаеше от решение, за да задържи непрекъснатия поток от нови потребители. В края на краищата в света, в момента живеят над 7 милиарда човека. Имайки 2 милиарда потребители е от съществено значение, но също така показва огромното количество работа, която трябва да се върши и в бедеще. Така се роди дронът Aquila. Aquila e технология създадена от Facebook, като най-вероятно ще бъде интегрирана в множество сложни сателити, които ще предоставят интернет до недоразвити региони по света.
Какви са намеренията на Facebook с този дрон?
Първият дрон задвижен с Aquila имаше тежък старт след като катастрофира в пустинята Аризона по време на приземяване миналата година. Според Facebook , вторият тест преди няколко месеца е бил успешен.
Какви са плюсовете и минусите за намеренията на Facebook? Ако приемем, че хората ще се регистрират в социалната мрежа, това със сигурност е добър начин да се поддържа нарастването на компанията, докато светът се превръща в по-добро място. Но как ще се отрази това на обикновените хора?
Първото и най-важното – хора от недоразвитите страни по целия свят ще имат възможност до повече информация, която включва новини, обяви за работа, по-добро ниво на образование или пък смешни клипчета с животни. Също така ще могат да комуникират помежду си на много по-достъпни цени и да изразяват мнение пред по-широка аудитория.
От друга страна, въпреки че жителите на недоразвитите страни ще се сдобият с прозорец към света може да има и противоречия. Докато за някои ще бъде вдъхновяващо, други може да се разочароват от контраста между тях и развитите страни. Едва ли хора, които нямат достъп до чиста вода ще оценят гневните коментари на американец, на който са му объркали името на чашата в Старбъкс или последните новини за Ким Кардашиян и Кани Уест. Повече информация може да доведе до старта на нова “Арабска пролет” – обединени и свързани хората биха били способни да свалят настоящи диктатори като Роберт Мугабе, президента на Зимбабве, който е държавен глава вече 30 години и няма намерение да предаде властта. Борбата за правата на хората изобщо не е лоша нещо, но за жалост може да доведе до неприятности.
Като цяло ни делят години от това да имаме 11,000 безпилотни дрона, едновременно летящи над Африка. Ние искрено се надяваме плюсовете да надминат минусите. Надяваме се да ги направят сигурни, защото последното нещо, което искаме е някой да управлява армия от 11,000 летящи обекта, защото … да си го кажем; дроновете могат да бъдат хакнати. Успех Facebook!
Източник: Panda Security
За Panda Security
Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).
Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.
За допълнителна информация:
Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08
www.antivirus.bg
support@antivirus.bg