През изминалия уикенд чествахме световният ден на книгата и четенето – 23 Април. В последните години, с напредването на технологиите се промени и начина, по който четем книги.
Все повече се налагат електронните платформи, с чиято помощ ние четем. Сега го правим през своите таблети, телефони, и специални електронни книги. Електронното мастило вече е навлезнало в нашият живот. Четем почтви всичко: публикации, кратки истории, новели, романи… Все повече четем публикации в електронните блогове и дори споделяме в социалните мрежи част от прочетеното. Не само чистият текст грабва вниманието ни, но и с помощта на тези нови технологии се вграждат видео и мултимедийно съдържание към електронния текст.
Вече живеем в ерата на „брандираното съдържание“. Всяка една марка се стреми да заинтригува потребителите с ново и уникално съдържание. Днешният литературен език е дигиталният език. Пишем все по-просто и добавяме препратки към външни източници, като използваме всякакви смарт устройства.
Няколко съвета за това как да подсигурим устройствата, от които четем.
Понякога забравяме, че компютърен вирус може да засегне и устройствата, с операционни системи различни от Windows (например Android и iOS), като дори тези вируси могат да засегнат и електроните ни четци. Ето няколко съвета, с които да предпазим устройствата си:
- 1) Имайте едно наум, когато ползвате USB портове: свързвайки устройствата си към неподсигурен компютър или устройство, съществува риск за зараза.
- 2) Винаги купувайте и сваляйте електронни книги от легитимните он-лайн магазини или издателски къщи.
- 3) Обръщайте внимание на размера на файловете, които сваляте като електронна книга: ако например свалите файл във формат ebook DRM и той надвишава размер от 2МБ, то трябва да се замислите дали не съдържа в себе си зловреден код, който може да компрометира устройството Ви.
- 4) Инсталирайте си мениджър за управление на електронни книги: ако електронната книга, съдържа в себе си зловреден код, този мениджър ще Ви предупреди, като изведе съобщение за нередност.
Както винаги превенцията е най-добрият метод да подсигурим електронните си устройства. Използвайте актуализиран и лицензен антивирусен софтуер.
Източник: Panda Media Center
За Panda Security
Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др).
Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.
За допълнителна информация:
Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08
Повече за Panda Security
office@computel.bg
plovdiv@computel.bg