Във виртуалния свят както и в реалния съществуват хора, които искат да ви измамят, да откраднат вашите данни, самоличност, пари… Как работят виртуалните частни мрежи VPN?
Тази технология започна да се превръща в апетитна цел за кибер престъпниците. VPN мрежата съществува от десетилетия. В самото начало е била създадена за ползване от големите организации и в никакъв случай не е била създадена с намерението да използва многобройните цели, които обслужва днес.
Основната цел на виртуалната частна мрежа е била да създаде сигурен канал за комуникация между отдалечени устройства, като използва интернет. Нещо като интернет предаван по интернет: сигурна, криптирана мрежа, която предпазва ползвателите и техните лични данни от всякакви недоброжелатели- хакери, киберпрестъпници, зловреден код.
Виртуалните частни мрежи предлагат перфектното решение за тези потребители, които споделят чувствителна информация. VPN обикновено предлага само оторизиран отдалечен достъп чрез специални протоколи и криптографски технологии, които осигуряват сигурната връзка. Изгражда се най общо казано виртуален тунел по който преминава информацията. А самият тунел и информацията са кодирани. Накратко по този начин се осигурява анонимност за това къде сте сърфирали в интернет, какво съдържание сте разглеждали, какви файлове сте сваляли.
Рисковете от използване на виртуални частни мрежи?
Но както споменахме в началото в компютърния свят също съществуват персонажи, които искат да ви измамят. Те осъзнават, че хората използват VPN доста често и за какво ли не. Например милиони потребители се свързват по интернет чрез обществени отворени Wi-fi мрежи, без да мислят за евентуалните последствия. Дори и да ползвате сигурен VPN, ако сте свързани с подобна мрежа със свободен достъп, риска е много голям.
Мошениците са изучили в детайли слабостите на VPN технологията. Ако разгледаме и малко статистика: има повече от 280 милиона интернет ползватели само на територията на САЩ, като 80% ежедневно сърфират в мрежата. Това е достатъчно голям стимул за кибер престъпниците.
Не само традиоционният VPN e цел. Проучване проведено през 2016 показа, че на всеки 10 SSl VPN – 9 използват остарели и несигурни методи за кодиране на данните. Проучването е било направено на база сканиране на над 10000 работещи и публични SSL VPN сървъри. (SSL – Secure Socket Layer, разновидност на VPN, която се използва обикновено със стандартните уеб браузъри).
Анонимността на потебителите
Въпреки че виртуалните частни мрежи трябва да предпазват анонимността на потребителите, като издигат криптиран тунел за предаване на данните между потребителите, ползващи технологията, уязвимости на практика съществуват. И престъпниците знаят за тези уязвимости, а стават все по-добри в използването им.
Какво трябва да се направи, за да предпазим анонимността си в интернет?
Когато плащаме онлайн не позволяваме ли несъзнателно на измамници да получат достъп до нашите данни? Едно нещо е сигурно. Еко системата на устройствата, които ползваме се увеличава много бързо. Те стават все по свързани с всеки изминал ден. Използването на VPN е само част от технологиите, които трябва да имаме под ръка, за да осигуряваме по –добра сигурност на нас, устройствата и данните ни.
За максимално сигурност сме разработили платформа за кибер сигурност, създадена да се справя със всички видове опасности, познати и непознати. Чрез нея системите за сигурност се активират преди опасността да може да причини вреда. Допълнителни защити предпазват крайните устройства и сървърите като спират зловредния софтуер да върши работата за която е бил създаден.
Източник: Panda Media Center
За Panda Security
Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).
Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.
За допълнителна информация:
Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08
Повече за Panda Security
office@computel.bg
plovdiv@computel.bg