Killware – какво представлява?

Killware – какво представлява?
killware

Killware е вид зловреден софтуер, който се внедрява с единственото намерение да причини физическа вреда, дори смърт. Кибер психопатите, внедряващи такъв злонамерен код, имат една цел – да доведат до чисто унищожение в реалния живот. Killware е сравнително нов термин, който беше силно споменаван в медиите през последните няколко седмици. Експертите смятат, че killware може да бъде следващата голяма заплаха за киберсигурността, тъй като по-критичните инфраструктурни съоръжения стават мишени на престъпници, чиито действия целят да причинят щети в реалния живот.

По време на интервю за USA Today, Алехандро Майоркас, министър на вътрешната сигурност на САЩ, каза, че обикновените потребители трябва да повишат своята кибер хигиена. Той посочи, че в много случаи сега работата се извършва от вкъщи и взаимосвързаността създава уязвимости, които лошите типове могат да използват. Докато досега хакерите са били фокусирани предимно върху причиняването на парични щети, последните атаки срещу критична инфраструктура потвърждават, че все повече и повече хакери са там, за да причиняват просто вреда. Докато финансовите проблеми могат да бъдат отстранени по един или друг начин, действията на кибертерористите могат да бъдат смъртоносни и необратими.

Добър пример е инцидент, който се случи във Флорида по-рано тази година. Киберпрестъпниците зад атаката използваха злонамерен код, за да се справят с водна централа в Олдсмар, Флорида. Единствената цел на хакера, който проникна в системата, беше да причини замърсяване на водата, което би могло да навреди на истински хора, живеещи в щата. За щастие атаката беше спряна, преди качеството на водата да бъде засегнато. Нападателят обаче така и не беше заловен и до ден днешен никой не знае кой стои зад нападението. Ако атаката беше успешна – хората можеха да пострадат много. Това, което прави тази конкретна атака страшна, е, че водното съоръжение е атакувано само с цел да причини вреда. Нямаше искания за откуп.

За съжаление тази атака не е единичен инцидент. Миналата седмица правителствените агенции разкриха три допълнителни кибератаки, за които досега не се съобщаваше. Инцидентите се случиха през 2021г. и доведоха до съвместен съвет за киберсигурност, издаден от четири високопоставени агенции за сигурност на САЩ – Федералното бюро за разследване (FBI), Агенцията за киберсигурност и инфраструктура (CISA), Агенцията за опазване на околната среда (EPA) и Националната Агенция за сигурност (NSA). Сигналът подчертава, че известни и неизвестни хакери  активно се насочват към мрежите, системите и устройствата на информационните технологии и операционните технологии, управлявани от системите за вода и отпадни води на САЩ (WWS). Такива действия застрашават способността на съоръженията на WWS да осигуряват питейна вода и потенциално могат да причинят реални физически щети.

Вътрешната сигурност не казва непременно, че хакерите преследват само водни съоръжения – атаките са насочени към други доставчици на критична инфраструктура като болници, банки, полицейски управления, транспортни системи и т.н.

Независимо от това, предстоящият бум на автономните превозни средства също е мястото, където killware може да бъде силно внедрен. Нарушенията на сигурността могат да доведат до опустошителни резултати, ако кибер психопати по някакъв начин успеят да контролират и насочват колите към населени места или входящ трафик. Въпреки че не се наричат ​​killware, подобни атаки са идентифицирани още от 2000 г. Досега всички опити са били неуспешни. Въпреки това, изявлението на Gartner, че след по-малко от 5 години кибернападателите ще имат въоръжени оперативни технологични среди, за да наранят успешно или убиват хора, и неотдавнашните съвместни съвети за сигурност предполагат, че тези заплахи са истински и операторите на критична инфраструктура трябва да продължат да бъдат подготвени да се справят с killware като вероятността за нови атаки в бъдеще е голяма.

Източник: Panda Media Center

За Panda Security

Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).

Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.

За допълнителна информация:

AntivirusBG – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08

Сподели в:

Категории:

Следвай ни в: