Ще има ли лична свобода в Интернет? Наскоро САЩ публикуваха списък, който буди много тревоги
Конгресът на САЩ реши да отмени регламентa за неприкосновеност на данните в Интернет, приет от администрацията на Обама. За мнозина това е неприятна новина.
Тръмп вече парафира спорното отменяне, което позволява на доставчиците на Интернет да съхраняват и продават историята от браузърите на потребителите. Предишният регламент, обаче изискваше от тези компании да получат изричното разрешение от своите потребители, преди да събират такива данни, и да ги продават на рекламодатели или трети страни.
Тази мярка облагодетелства телеком гиганти като Verizon, Comcast и AT§T, които искат да извлекат цялата възможна печалба от потребителските данни, за да персонализират реклами, насочени към техните клиенти. Твърди се, че телекомуникационните компании поискаха мярката да бъде взета, тъй като според аргументите си Google и Facebook вече се възползваха от предимствата на събирането на потребителски данни.
И така, какво наистина означава това ново законодателство за американците? И как ще се отрази това на Европа?
Последствията
Преди да бъде приет новият закон, Electronic Frontier Foundation – организация с нестопанска цел, която защитава правата и свободите в Интернет, описва някои възможни последици от законодателството.
Очевидно е, че продажбата на рекламодателите на данни за местоположението и демографските навици е един от най-тревожните аспекти на новите мерки. Но в допълнение към въпросите за неприкосновеността на личния живот и личните данни, старият регламент и Федералната комисия за защита на потребителите също така защитават финансовата информация на клиентите, здравните данни, социалноосигурителните номера и информацията за децата, които сега могат да бъдат събирани от доставчиците на услуги без изричното съгласие на потребителите.
От организацията се опасяват, че тези компаниите могат в крайна сметка да претърсват историята на търсенията на потребителите. През 2011 г. проучване показа, че някои доставчици на услуги пренасочват трафика от търсенето по определени ключови думи към уебсайтовете на някои марки.
Други сценарии, които предизвикват тревожност са: компаниите могат предварително да инсталират софтуера на Вашия телефон, за да съхраняват всички URL адреси, които посещавате, или да инжектират “бисквитки”, за да записват цялото Ви браузване в некриптирани (http: //) връзки.
Сега, когато отмяната бе ратифицирана с гласовете на републиканските конгресмени, ЕФР също предложи някои съвети към потребителите за това как да защитят личния си живот.
Избирайки доставчик, който гарантира неприкосновеността на личния живот (въпреки че на много места подобни доставчици са малко и трудно достъпни), инсталирането на разширението “HTTPS Everywhere”, за да сте сигурни, че връзката е сигурна, или да се свързвате като ползвате VPN, са няколко от предложенията им.
Някои щати, обаче могат да реагират с техни собствени правила. Минесота, например, вече прие законодателство, което би попречило на доставчиците на услуги да съхраняват лична информация без съгласието на клиентите.
Разбира се в Европейския съюз поверителността е различен въпрос и за момента е напълно сигурна. Европейският регламент за защита на данните вече е влязъл в сила, забранявайки този тип дейности, които се извършват в САЩ. Тук операторите трябва да изразят изричното си съгласие, за да могат да продават данните.
Източник: Panda Security
За Panda Security
Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).
Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.
За допълнителна информация:
Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08
www.antivirus.bg
support@antivirus.bg