Работа от вкъщи и какво трябва да знаем

Работа от вкъщи и какво трябва да знаем
Работа от вкъщи

В условията на Пандемия, когато почти цяла Европа работи „от вкъщи“ всички се надпреварват да предлагат различни начини и средства за групова работа, комуникации, връзки със служебните мрежи и т.н. 

Наясно сме, че не всеки може да работи от вкъщи, но знаем едно: дори строителя, доктора, фармацевта, полицая и много други да са на работните си места, семействата и най-вече децата им са приковани пред мониторите в тези дни, както и всички онези „щастливци“, чиято професия позволява работа от дома или от където и да било.

Ако „социалната изолация“ помага за ограничаване разпространението на биологичната зараза, то масовата работа от вкъщи и струпването на много хора в социалните мрежи (разпоредбите за социална изолация не важат за тях – нали?) създава идеална предпоставка за масово разпространение на един друг вид ВИРУСИ и ЗАПЛАХИ. 

И ако по аптеките няма защитни маски и дезинфектанти, то слава богу, за КИБЕР ЗАПЛАХИТЕ защитните средства са навсякъде и то в почти неограничени количества.

Работа от вкъщи

Остава да знаем кога, какво, защо и как да използваме!

Какво се променя когато работим отдалечено:

Домашния ни компютър по един или друг начин става част от служебната мрежа. И ако служебната мрежа е защитена (или поне би-трябвало да е) и там си има хора които да се грижат за това, то как е защитен нашия компютър и до колко връзката му със служебната мрежата може да нанесе щети на цялата мрежа. Разбира се, монетата има две страни. А може ли връзката със служебната мрежа да навреди на нашия компютър и до колко?

Едва ли може да се даде еднозначен отговор на тези въпроси. Но нека поразсъждаваме заедно: Да, домашният компютър не е толкова защитен колкото корпоративната мрежа (освен с някои изключения). И да, една верига е толкова слаба, колкото най-слабото си звено. Или с други думи – сега е много по-лесно някой да проникне в служебната мрежа през нашия компютър, още повече никой не знае какви „неща“ се „спотайват“ на нашия компютър и просто чакат удобен момент за да се „разгърнат“. 

Що се отнася до обратната страна на монетата – служебната мрежа е подложена ежедневно на множество и всякакви атаки и опити за пробиви а сега вече и нашия компютър (като част от мрежата).

Може да не Ви е приятно, но това е горчивата истина!

Нищо, че няма сформиран щаб който да ни уведомява ежедневно и няма обявено извънредно положение. 

Всъщност има. Експертите по Информационна сигурност отдавна алармират за непрекъснато нарастващия брой на заплахи – не само като количество, но и като начини на разпространение. 

Дори държавата се постресна и обяви, че заделя бюджет и ресурси за новата комисия по Електронно Управление и по-специално за кибер сигурност. Е, това се случи след като падна Търговския Регистър а после пробиха НАП – но това е тема за друг разговор.

Проблема на давещия се е проблем на самия давещ се. Нали си спомняте онзи стар виц за полякините на нашето Черноморие, които викали от водата „Топим се панье!“ и размахвали неистово ръце. А спасителя гледайки през бинокъла дълбокомъдрено заявил „Че топи се, нали затова сте дошли.“. 

А що се отнася до информацията – аз безкрайно се учудвам на хора, който често заявяват „че какво толкова има на моя компютър… да влиза който ще – аз нямам тайни и нямам какво да ми откраднат.“. 

А после същите тези хора молят – „Ами нещо се случи… както си работех вчера, изгасих си компютъра, а днес се показва един екран дето ми иска някакво плащане и всичките ми снимки и документи ги няма… Можем ли да направим нещо…“. Или пък онези системни администратори, който винаги казват „… да … знам, знам, но при нас си имаме стройна система и всичко ни е много защитено“, а после „… ами изглежда нещо се е случвало в събота и неделя, защото имаме два криптирани сървъра и май някакви пари са приведени от сметката… Нещо можем ли да направим по въпроса?…“.

Няма място за паника. Просто трябва да се спазват някои правила, дори и това малко да нарушава нашия комфорт!

Останете си в къщи! Не давайте достъп до Вашия компютър (или поне до Вашия профил) на други лица!
Социална изолация! До колкото е възможно, посещавайте само надеждни сайтове. 
Поддържайте лична хигиена! Проверявайте всички външни файлове преди да ги изкопирате на вашия компютър. Не отваряйте подозрителни писма – още повече с прикачени файлове. Не кликайте безразборно линковете в писмата.
Декларация за придвижване до работа! Връзката към офис мрежата трябва да става само по сигурни протоколи (със S накрая – пр. HTTPS, FTPS и т.н.) или най-добре по VPN.
Подсилете имунната си система! Обновете операционната си система и всички приложения до последни версии.
Ползвайте лични защитни средства! Използвайте надежден антивирусен софтуер. 
Не се самолекувайте с различни медикаменти и антибиотици! Антибиотиците не са противовирусни препарати! Думичката „антивирусен“ е останала исторически. Трябва ви истински софтуер за защита на информацията.  Съвременните атаки не се „хващат“ от „класическите“ антивирусни решения.
Не се доверявайте на продукти „ментета“! Ползвайте само легален софтуер, още повече софтуер за информационна сигурност.
При проявена начална симптоматика – потърсете съвет от личния си лекар! Ако компютъра започне да се държи „странно“ – диска върти непрекъснато, курсора едва се движи и др. – потърсете съвет от компетентен специалист

В заключение: 

Времената са трудни, но в крайна сметка нещата са поправими. Просто трябва да спазваме определени правила и най-вече да мислим и за околните – не само за себе си. 

Важно е да знаем, че дори ние да нямаме како да изгубим, тези с които се свързваме (за служебната мрежа говорим) с нищо не са ни виновни за да им прехвърляме „вируси“ и „зарази“. 

Иначе казано – ако всеки прави или по-скоро не прави това, което не иска да му причиняват на него – светът би бил едно по-хубаво място за живеене.

И, ако все пак имате нужда да се консултирате с някого, не се колебайте да се свържете с професионалисти в областта на информационната сигурност. 

Попитайте за Panda Security!

Сподели в:

Категории:

Следвай ни в: