Работи ли ми VPN-а? Съвети за тестване на VPN течове.

Работи ли ми VPN-а? Съвети за тестване на VPN течове.
VPN течове

Търсенето на по-голяма неприкосновеност и неприкосновеност на поточното съдържание накара 25% от населението на света да се абонира за виртуална частна мрежа или VPN. Тези мрежи позволяват на потребителите да свързват устройствата си с интернет към различни сървъри по целия свят, вместо със сървъра на местния доставчик на интернет услуги. Това е идеално за потребители, които искат да затъмнят личното си местоположение и интернет активността.

Първоначално VPN-ите бяха създадени, за да позволят на служителите да оперират на своя фирмен сървър, независимо къде се намират. Макар че няколко фирми все още използват VPN по тази причина, по-голямата част от потребителите търсят неприкосновеност в Интернет или възможността да заобикалят географските ограничения на уебсайтовете за стрийминг на съдържание.

Когато потребителят преглежда интернет без VPN, тяхната история на търсене, местоположение и информация за техния интернет доставчик е достъпна за рекламодатели, работодатели и правителства. В по-голямата си част VPN защитават онлайн информацията от заинтересованите страни, но понякога могат да се появят течове. Течове в VPN се случват по редица причини. Страните, които се възползват от личната информация, могат да използват код, за да деактивират VPN, а понякога и системите просто се развалят. Когато използвате VPN за ежедневната си интернет дейност, добра идея е да проверявате редовно за течове.

Видове течове на VPN
Потребителите обикновено се абонират за доставчици на VPN, които мислят, че услугата, за която плащат, ще защитят поверителността им в интернет. Да разбереш, че VPN изтича информация може да бъде страшно и тревожно. Има три вида течове на VPN, които могат да възникнат и възможността да ги идентифицирате помага на потребителите да бъдат подготвени да поправят всякакви течове, които откриват.

IP Leak
IP адресите са низове от числа, разделени от периоди, които се задават за конкретни компютри или интелигентни устройства от доставчиците на интернет услуги (ISP). Докато сърфирате в интернет, вашият IP адрес е свързан с вашите търсения, кликвания и посещения.

Понастоящем има два вида IP адреси. Оригиналният протокол се нарича IPv4 и по-новият протокол е IPv6. По-новият протокол е създаден, за да позволи повече IP адреси в света. В момента много доставчици на VPN услуги предлагат само поддръжка за IPv4 адреси, което води до изтичане на IP адрес.

Изтичане на DNS
DNS, или Domain Name Systems, превръщат IP адресите в URL адреси с познати имена на домейни и обратното. Тази система е налице, така че не трябва да запаметяваме IP адрес всеки път, когато искаме да посетим уебсайт.

Когато сърфирате в интернет, вашата операционна система изпраща DNS заявка за изтегляне на IP адреса, свързан с домейна. Доставчиците на интернет услуги могат след това да регистрират всяка заявка за DNS, която идва от операционната ви система, като им дава подробна история на сърфиране. С VPN, всяка DNS заявка ще идва от сървъра на вашия доставчик на VPN, вместо от вашия персонален сървър, за да защити личната ви информация. Изтичането на DNS се случва, когато заявките ви за преобразуване идват от вашия личен DNS сървър, вместо от DNS сървъра на вашия доставчик на VPN. Когато се случи това изтичане, историята на сърфиране, както и IP адресът и местоположението на вашия доставчик на интернет услуги, се разкриват.

Утечка WebRTC
Уеб комуникацията в реално време (WebRTC) по същество позволява незабавно споделяне на видео, глас и съобщения в браузъра.

Това е много полезно за връзката между потребителите и потребителите, но потребителите са открили, че WebRTC отваря уязвимости в VPN. Тези течове се появяват в популярни браузъри като Chrome, Firefox, Brave и Opera. Само с няколко реда код, всеки сайт може да изложи вашия IP адрес и местоположение.

Как да разбера дали моята VPN работи?
Има много услуги на пазара, за които можете да платите, за да научите подробности за потенциалните уязвимости във вашата VPN. Ако искате да проучите личната си сигурност в интернет, има и ръчни проверки.

Как да тествате за IP течове
Намерете личния си IP адрес, като прекъснете връзката с VPN и въведете „какъв е моят IP адрес“ в лентата за търсене на Google. IP адресът ви, присвоен на устройството ви, ще се генерира в горната част на страницата. Напишете този номер.
Отидете във вашия VPN акаунт, влезте и изберете сървър по ваш избор.
Върнете се отново в Google и напишете „какъв е моят IP адрес“ отново. Нов адрес трябва да се попълни в горната част на екрана. Проверете двойно с вашия IP адрес, който сте записали.
Ако новият адрес съвпада с личния ви адрес, IP адресът ви може да изтече.

Как да тествате за изтичане на DNS

Влезте в VPN и изберете сървър в друга държава.
Посетете уебсайт с ограничен достъп, като услуга за стрийминг на съдържание за избраната от вас държава.
Ако не можете да получите достъп до уебсайта, най-вероятно имате изтичане на DNS.
Как да тествате за изтичане на WebRTC
Активирайте VPN и изберете всеки сървър, от който да работи.
Напишете „какъв е моят IP адрес“ в Google. Вашият IP адрес, присвоен на вашето устройство от вашата VPN услуга, ще се генерира в горната част на страницата.
Използвайте адрес: Копирайте и поставете този IP адрес в лентата за търсене и въведете “IP” преди номерата. Ако местоположението ви се появи, това може да означава, че имате изтичане на WebRTC.

Как мога да поправя VPN изтичане?
Ако установите, че VPN изтича, не се притеснявайте. Има няколко начина, по които можете да коригирате течовете, които изпитвате. Ако откриете, че течовете се случват често, помислете за превключване на доставчици на VPN на услуга, която е по-добре подготвена, за да защити вашата онлайн дейност.

Как да поправите изтичането на IP
Постоянното решение за изтичане на IP е да се абонирате за VPN услуга, която осигурява пълна поддръжка на IPv4 и IPv6 адреси. Можете също да добавите ограничения към IPv6 към защитната стена, но това е временно решение за проблема.

Как да поправим изтичането на DNS
Ако откриете изтичане на DNS, има няколко поправки, които можете да опитате. Първо изключете VPN и изключете WiFi. След минута включете отново WiFi и отново се свържете с VPN. Ако това не разреши проблема, би било полезно да отидете на VPN и да изберете друг сървър, към който да се свържете. След като изтичането ви е фиксирано, извършете друг тест на DNS, за да проверите дали връзката ви е защитена.

Как да поправим WebRTC изтичане
Най-добрият начин да установите връзка с WebRTC е да деактивирате WebRTC в избрания от вас браузър. Това е възможно в Firefox и няколко други браузъри. За браузъри, базирани на Chromium, като Chrome или Brave, деактивирането на WebRTC не е опция. За тези браузъри използвайте разширения на браузъра, за да защитите поверителността си.

Съвети за предотвратяване на VPN изтичане
Използвайте горните тестове, за да проверявате често VPN.
Уверете се, че вашият доставчик на VPN поддържа IPv6 адреси, така че да не се стигне до изтичане на IP адреси.
Проверете при вашия доставчик на VPN и се уверете, че тяхната услуга не позволява никакви течове на DNS.
Деактивирайте WebRTC в браузъра си или добавете разширение, за да предотвратите изтичане на WebRTC.
Помислете за преминаване към доставчик на VPN, който предлага пълна защита от течове и други уязвимости.

Източник: Panda Media Center

За Panda Security

Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).

Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.

За допълнителна информация:

Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08

Сподели в:

Категории:

Следвай ни в: