Изложба в галерия в Токио, в която оковано във верига куче-робот се опитва да се освободи и да нападне посетителите, предизвика бурни реакции, а някои я нарекоха „насилие“.
Възмущението е емоционалната реакция, която художникът Такаюки Тодо е очаквал да предизвика с творбата си „Динамика на куче на верига“, изложена в Toda Hall & Conference Tokyo до 24 февруари като част от по-голяма изложба с участието на около 40 художници.
Макар че творбата повдига въпроси за безопасността на нововъзникващите технологии като изкуствения интелект, тя също така изследва все по-сложните отношения между хората и машините.
„В тази работа възнамерявах да предизвикам човешката психология на съчувствието към съществата, които са тормозени, като тормозя робот“, казва Тодо в публикация в X, където предполага, че работата му е експеримент на човешката психология.
„Вярвам, че трябва да вземем под внимание психологията на тези, които чувстват, че „това е насилие“, „това е жалко“ или „това е отвратително“ в отговор на тази безвкусна изложба“, каза Тодо.
„В този момент ние възприемаме този създаден от човека предмет като живо същество.“
Експозицията включва два модела кучета-роботи на китайския производител Unitree, които са приковани към стена и могат да следят човешкото движение. Докато едното куче лежи неподвижно, другото се втурва към посетителите, които го наблюдават от безопасно разстояние зад жълта лента, предупреждаваща ги да „не се приближават“.
Веригата от време на време се увива около тялото на кучето, „за да разнообрази движението“, според Тодо, засилвайки впечатлението за машината като застрашено животно.
Реакциите към творбата варират от „призрачни“ до „страховити“. Някои коментатори заявиха, че това е „сурово напомняне за света, в който живеем“, като отбелязаха, че машините отразяват човешкото страдание, докато други отбелязаха, че съжаляват роботите.
Тодо заяви, че когато за първи път научил за Голямото куче на Boston Dynamics, финансиран от правителството на САЩ военен робот, разработен от компанията през 2005 г., си помислил, че е „наистина страшно“.
„Помислих си, че това ще бъде безпилотно оръжие, което ще убива безразборно хора“, каза художникът – идея, популяризирана по-късно сред широката общественост от епизода на „Black Mirror“ от 2017 г. „Metalhead“.
Въпреки че по онова време концепцията е била нова, днес няма съмнение, че роботите могат да се използват като безпилотни оръжия, според Тодо, което го е накарало да се насочи към по-малко изследвани теми в отношенията между човека и машината чрез изкуството си.
Предишната му работа, „SEER“, включваше хуманоиден робот, който изследваше как хората могат да установят емоционални отношения с машината чрез погледа и изражението на лицето.
Сред другите художници, работещи с роботи, е полско-американската художничка Агнешка Пилат, чиято инсталация на триеналето NGV в Мелбърн миналата година включваше три робота на Boston Dynamics, които рисуваха автономно в продължение на четири месеца.
e-security.bg