Спрете досадните изскачащи прозорци и кликването върху тях!
Не е учудващо, че забелязваме нови форми, под които да се разпространяват кибер измами. Хакерите измислят ежедневно как да подведат потребителите и използвайки каналите за реклама. Това, което изглеждаше нормално преди сега вече е заплаха: зловредни реклами, наречени malvertising, които могат да влязат в компютъра на всеки, дори на служители, които са били обучени как да се справят с подобни заплахи.
За какво говорим: ежедневно служителите във фирмата наред с работните си задачи, преглеждат и някой новинарски сайт. Например актуално в момента е да четем последните новини около Олимпийските игри, като това се случва на съвсем легитимна за целта страница страница (новинарска), но ако кликнем върху погрешната рекламка – (такава, каквато по никакъв начин не изглежда да бъде опасна на пръв поглед) – компютърът се заразява.
Много малка част от кода на уебсайта (която изглежда първоначално нормална) е в състояние да направи проучване интересите на потребителя и машината, за да може да ги пренасочи към сваляне на зловреден код.Това може да се случи на всеки един бизнес, така както бяха ударени New York Times, Yahoo, BBC, или AOL.
Malvertising е опасен за всеки. зловредния код се крие в рекламните банери на различни уебсайтове. Престъпниците достигат въпросните сайтове най-вероятно, чрез хакване мрежите на медийните издания. През 2015г., Google е блокирал 789 милиона сложвредни банера, които е могло съвсем лесно да минат за истински такива.
През 2015 от Google блокираха над 780 милиона зловредни реклами
Както видяхме в последния доклад на Panda, malvertising е станала любима тактика за киберпрестъпниците. Наскоро, добре познатия сайт perezhilton.com стана жертва на 2 зловредни реклмни атаки, които използват уязвимост Angler, за да заразят повече от 500,000 посетители на блога ежедневно.
За да защитите фирмата си от подобни рискове, трябва да поддържате всички служиебни устройства ъпдейтнати с последната операционна система, вашият браузър да има свички необходими плъгини (Java, Flash), отново ъпдейтнати. Ако не ги използвате, то тогава следва да ги премахнете. Инсталиането на приложение за блокиране на подобни изскачащи реклами също би бил ефективен и нескъпоструващ метод, особено като се има предвид факта, че съвременните интернет страници използват бисквитки, както и са оптимизирани за рекламни кампании. Програми и разширения към Вашият браузер като Adblock предпазват от изпълнението на зловреден код в зловредни форми на реклама.
Не на последно място, задължително използвайте легитимна и актуализирана антивирусна програма. Добрите антивирусни решения могат да засичат зловредни реклами като същевременно Ви предпазват от тях.
Източник: Panda Media Center
За Panda Security
Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др).
Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.
За допълнителна информация:
Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08
Повече за Panda Security
office@computel.bg
plovdiv@computel.bg