Заплахите в социалните медии, с които трябва да сте наясно

Заплахите в социалните медии, с които трябва да сте наясно
компютърни прогнози

Социалните мрежи са място, където хората могат да си взаимодействат, да се учат един от друг и да споделят части от живота си. Въпреки че няма ограничения за това какво се споделя онлайн, споделянето на твърде много информация може да доведе до вредни последици.

Заплахите в социалните мрежи се срещат във всяка социална мрежа, така че потребителите трябва да са наясно какви са те и как изглеждат, за да ги избегнат. Тези измами засягат неприкосновеността на личния ви профил, затова е важно да вземете мерки за сигурност, за да защитите себе си и личните си данни.

Продължете да четете, за да научите повече за различните заплахи в социалните мрежи и как да бъдете по-oбезопасен потребител.

Какво е представлява заплаха в  социалните медии?

Заплахата в социалните медии включва действия, които застрашават акаунта на дадено лице или организация. Тъй като много потребители на социални медии публикуват или споделят лични данни онлайн, те могат лесно да бъдат използвани от нападатели, които искат да използват информацията им за пари или изнудване.

Тези заплахи се появяват под различни форми, включително подражание, онлайн тормоз и зловреден софтуер. По-долу са представени някои от най-често срещаните заплахи в социалните мрежи, използвани от нападателите за получаване на достъп до информация.

1. Кражба на самоличност
Кражбата на самоличност е често срещана заплаха в социалните медии, която може да се случи на всеки, който е споделил снимки или лична информация онлайн. Имитацията се случва, когато някой използва публична информация и снимки, за да създаде фалшив онлайн профил, за да се престори, че е този човек или да създаде изцяло нова личност.

Кражбата на самоличност е изключително вредна, ако лицето, което се представя за вас, получи достъп до банковите ви сметки или подмами други хора да му изпратят пари. Кражбата на самоличност включва и получаване на достъп до профилите ви в социалните медии и публикуване на съдържание в сайтове за измами, което излага на риск други потребители да бъдат използвани.

2. Кибертормоз
Приблизително 40 % от потребителите са се сблъсквали с някаква форма на кибертормоз, който включва вредни и увреждащи публикации, съобщения или съдържание, споделени директно към даден потребител или публично. Кибертормозът се случва и анонимно.

За да се защитите по-добре от онлайн тормоз, дръжте профила си в личен режим и подбирайте последователите или приятелите си онлайн. Докладвайте за случаи на кибертормоз на платформата на социалната медия, за да бъдат маркирани и премахнати всички злонамерени публикации.

В много социални мрежи, като Instagram, са въведени насоки за общността, в които има политика на нетърпимост към действия, които попадат в обхвата на кибертормоза.

3. Фалшиви подаръци
Много марки се обръщат към социалните мрежи, за да популяризират своите продукти и услуги. Подаръците са рентабилни и достигат до по-широка аудитория с промотираните публикации.

За да повишат осведомеността, марките често промотират раздавания на свои продукти на последователите си. Според Easypromos почти 93% от анкетираните марки провеждат раздавания в социалните си мрежи, за да получат повече трафик и кликвания към сайта си.

Макар че тези раздавания може да изглеждат твърде добри, за да са истина, понякога те наистина са такива. Измамниците създават фалшиви профили на марките, които популяризират раздавания, в които последователите трябва да участват и да предоставят личната си информация. През 2021 г. Федералната търговска комисия (ФТК) е докладвала за над 148 000 акаунта за измами с награди, лотарии и томболи.

4. Likejacking
Likejacking е хитра измама, която хакерите използват, за да принудят потребителите да кликнат върху бутона “харесвам” на публикация или страница, без те да знаят, че са го направили.

Например, потребителите ще видят интересно изображение или видеоклип и ще искат да кликнат върху него, за да видят повече информация. Това, което потребителят не знае, е, че измамниците са скрили бутона “харесвам” зад изображението или видеоклипа, така че да не може да види, че го е щракнал. След това ще започнете да виждате повече такива изображения, които се появяват и претоварват социалните ви канали.

5. Фишинг измами
Фишингът е метод, използван от измамниците за събиране на лична информация чрез онлайн съобщения, имейли, връзки и фалшиви уебсайтове. Тези съобщения изглеждат като изпратени от професионална компания или доверен източник, например банка или компания за кредитни карти.

Хакерите изпращат фишинг съобщения, за да подмамят получателя да изпрати информация за контакт, като например данни за парола или информация за сметка на кредитна карта. Тези съобщения могат да съдържат злонамерени връзки, чрез които хакерите да получат достъп до компютрите на целевата група или да ги заразят с вирус.

Никога не отговаряйте на този тип съобщения и не кликвайте върху подозрителни връзки, освен ако не сте поискали връзката или не разпознавате телефонния номер или имейл адреса, от който идват. Например, проверете телефонния номер или имейл адреса на службата за обслужване на клиенти на вашата банка, за да се уверите, че съвпадат. Свържете се директно с отдела за обслужване на клиенти, за да потвърдите, че те са изпратили съобщението до вас.

6. Нарушаване на сигурността на данните
Нарушаването на сигурността на данните е вредна кибератака, която се извършва, когато хакер получи достъп до поверителна информация. Нарушенията на сигурността на данните могат да засегнат всякакъв размер или вид организация или бизнес.

За физическите лица това включва достъп до номера на социални осигуровки, сметки за кредитни карти и информация за здравни грижи. За по-големите организации това може да включва списъци на клиенти или здравна информация за служителите.

Ако някой получи незаконен достъп до тези видове данни, организацията, към която са насочени, може да се сблъска със сериозни правни проблеми. Ако нарушението на данните доведе до нарушаване на някакви изисквания за съответствие, засегнатата организация може да получи глоби и съдебни дела. В зависимост от сериозността на нарушението компанията може дори да загуби правото си да извършва дейност.

7. Зловреден софтуер
Зловредният софтуер е замислен като код или файл, който се прехвърля върху компютъра на потребителя, за да го зарази или да открадне лична информация.

Зловредният софтуер се появява под всякакви форми, но е особено популярно да се използва с фалшиви новинарски публикации или видеоклипове. Целта на измамника е потребителят да кликне върху фалшивата новина, която е пълна със зловреден вирус, който може да компрометира устройството или профила на потребителя в социалната мрежа.

Зловредният софтуер може да се появи и във фалшиви уебсайтове или домейни. Възможно е да бъдете помолени да изтеглите файл, за да получите достъп до сайта, но файлът всъщност е зловреден софтуер и с изтеглянето му сте дали на вируса (и на лицето, което го е създало) достъп до устройството си.

Например, да кажем, че на даден сайт има видеоклип, който “изисква” актуализация на софтуера, за да го видите. Проверете два пъти дали сайтът е легитимен, преди да изтеглите каквото и да било. Ако не сте сигурни, най-добре е да напуснете сайта, за да избегнете всякаква възможност за зловреден софтуер.

8. Имитация на марка
Дори марките не са защитени от заплахи в социалните медии. Измамниците могат да създадат акаунт в социална медия, за да се представят за марка и да се свържат с клиенти под претекст, че са легитимната компания.

Целта на нападателя е или да получи лична информация от получателите, като например данни за вход в акаунта, или да сподели съобщения, които вредят на репутацията на марката.

9. Афилиейт измами
Завършек на нашия списък са партньорските измами в социалните медии. Някои компании създават партньорски програми за сключване на договори с влиятелни личности в социалните медии, които трябва да публикуват съдържание за компанията, а в замяна да получават комисионна за продуктите или услугите, които продават чрез своята партньорска връзка.

Компаниите използват партньорския маркетинг, за да насочват трафика към уебсайта си и да печелят приходи. Вероятно обаче ще попаднете на съдържание за афилиейт маркетинг, което не е истинско.

Измамниците могат да публикуват съдържание, което изглежда като реклама, предлагаща безплатна карта за подарък, като изискват от потребителите да въведат личния си имейл адрес, за да получат картата за подарък. Но вместо да получи gift картата, потребителят получава безкрайно количество спам имейли, някои от които може дори да съдържат зловреден софтуер.

Как се появяват заплахите в социалните медии?

Заплахите в социалните медии възникват, когато хакери и измамници получат достъп до личната информация и данните на потребителя онлайн. Измамниците са склонни да атакуват акаунти, които са слабо защитени, и потребители, които не са наясно с опасностите от кибератаки.

Как да предотвратите заплахите в социалните мрежи?

Най-добрият начин да предотвратите рисковете в социалните медии да почукат на вашата цифрова врата е да знаете как да ги разпознавате и да бъдете активни по отношение на вашата онлайн безопасност. По-долу са изброени няколко начина за предпазване от заплахите в социалните медии:

  • Блокери на реклами: Повечето организации препоръчват или изискват от служителите да използват блокери за реклами онлайн, като това е добра идея и извън работата. Рекламните блокери премахват случайните изскачащи прозорци, които могат да съдържат зловреден софтуер.
  • Филтрирайте заявките за приятелство: Никога не приемайте заявка за приятелство от човек, когото не познавате, дори да имате общи приятели.
  • Често актуализирайте паролите: Редовното актуализиране на данните ви за вход и избирането на силни пароли ще намали шансовете на хакери да разберат паролата ви. При това никога не споделяйте паролите си с никого.

Най-добрата практика е също така да продължавате да обучавате себе си и другите относно онлайн заплахите и измамите, тъй като нападателите постоянно актуализират тактиките си, за да продължат да мамят нищо неподозиращите потребители.

6 съвета за безопасно използване на социалните мрежи

Независимо дали се свързвате със социалните мрежи периодично, или ги използвате всеки ден, важно е да практикувате безопасни онлайн навици и да се предпазвате от хакери и спамъри. По-долу са дадени няколко съвета за по-добра защита на вас, вашите деца и вашите устройства.

1. Инсталирайте решение за сигурност
Инсталирайте на компютъра решение за сигурност, например антивирусен софтуер, с проактивни технологии. Така ще бъдете защитени от зловредни кодове, които се разпространяват чрез тези мрежи, дори и да не е била извършена предишна атака.

2. Поддържайте компютъра си в актуално състояние
Потребителите трябва да са наясно с всички уязвимости, които засягат инсталираните на компютъра програми, и да ги разрешават.

Следете за актуализациите на софтуера за вашия интернет браузър и други програми на компютъра. Тези актуализации включват поправки на сигурността, които не позволяват на хакерите да получат достъп до вашата информация. Някои програми дори предлагат опция за автоматични актуализации, ако сте склонни да забравяте.

3. Не споделяйте поверителна информация
Ако имате достъп до форуми и чатове, за да обменяте информация, да разговаряте и т.н., не забравяйте да не предоставяте поверителна информация като имейл адреси или идентификационни данни за вход.

Ако все пак случайно споделите информация за вход, незабавно я актуализирайте със силна парола, за да избегнете някой да влезе в профила ви. Актуализирайте редовно паролите си за най-добра защита.

4. Обучавайте децата за социалните медии
Децата трябва да знаят каква информация не трябва да споделят. Това означава, че родителите трябва да познават социалните мрежи, до които децата им имат достъп, и да ги научат как да се включват безопасно.

Насърчаването на открита комуникация относно използването на социалните медии може да помогне на детето ви да се чувства по-комфортно. Бъдете отворени към техните въпроси и притеснения и обсъждайте как да имат здравословни отношения със социалните мрежи.

5. Предоставяйте само необходимата информация в профила си
Когато създавате потребителски профили, предоставяйте само необходимата информация. Ако се изискват частни данни, като например имейл адрес или възраст, изберете режима на частен профил, за да не позволите на други потребители да виждат информацията, за да сте сигурни, че никой друг потребител освен вас и администратора няма достъп до данните ви.

6. Докладване на престъпления
Ако забележите неподходящо или престъпно поведение (като опити за контакт с деца, неподходящи снимки, модифицирани профили и т.н.), трябва да информирате администраторите на социалната мрежа.

Онлайн защитата е важна за нас и затова Panda Security предоставя услуги и инструменти за киберсигурност, които се използват за предотвратяване на кибератаки и заплахи за вашите устройства. Антивирусният софтуер на Panda Security може не само да предпазва от вируси, но и да защитава вашите данни, пароли и история на сърфиране.

 

 

 

Сподели в:

Категории:

Следвай ни в: