Equal1 представя първия в света квантов компютър на силициева основа

Equal1 представя първия в света квантов компютър на силициева основа

Ирландският стартъп Equal1 представи първия в света квантов компютър, който работи на хибриден квантово-класически силициев чип.

Компютърът, наречен Bell-1 – на името на квантовия физик Джон Стюарт Бел – тежи около 200 кг и се включва в обикновен електрически контакт. Машината, която може да се монтира в стелаж, е проектирана така, че да се вгражда в центровете за данни за високопроизводителни изчисления (HPC) заедно със стандартните сървъри.

Главният изпълнителен директор на Equal1 Джейсън Линч заявява, че комбинирането на квантовата технология с най-модерните класически процесори предлага най-бързия път към квантов компютър, способен да извършва потенциално променящи света изчисления.

Потенциалните приложения са безкрайни. Квантовите компютри имат потенциала да решават сложни проблеми, които класическите компютри не могат да решат, което може да доведе до пробив в откриването на лекарства, криптографията, моделирането и изкуствения интелект.

„Ние използваме утвърдени полупроводникови технологии, за да увеличим мащаба си по-бързо от конкуренцията“, казва Линч. „Това е най-добрият начин за мащабиране на квантовите изчисления с необходимите темпове.“

Equal1 съчетава класически транзистори (за нормални изчислителни задачи) и квантови транзистори (за кюбити) в един силициев чип. Кюбитите, подобни на битовете в обикновения компютър, са основните единици информация в квантовия компютър. Колкото повече са те, толкова по-бърза е машината.

Повечето технологии за квантови компютри се основават на уловени йонни или свръхпроводящи кюбити. В проекта на Equal1 обаче се използват силициево-спинови кюбити.

Бел-1 е забележимо по-малък от повечето съществуващи квантови компютри. Компанията отдава това на своя криоохладител със затворен цикъл, който позволява на машината да работи при 0,3 келвина (-272,85 °C), без да изисква масивни външни хладилници за разреждане.

Повечето квантови компютри трябва да се поддържат в суперхладно състояние, тъй като топлината причинява грешки, нарушавайки деликатните квантови състояния на кюбитите (има обаче и изключения).

Засега Bell-1 е ограничена само до 6 кюбита, което означава, че все още не е способна да решава реални проблеми. За сравнение, наскоро представеният чип Willow на Google има 105 кюбита. Машината на Google обаче не може да се купи, а Bell-1 може.

„Технологичните компании набират все повече квантови експерти, тъй като проучват бъдещите възможности на тази технология“, казва Линч. „Bell-1 ще им помогне, както и на други, да провеждат експерименти като квантова оценка на фазите и корекция на грешките, които ще бъдат в основата на по-мощни процесори в бъдеще.“

Квантовото пътуване на Equal1

Equal1 е основана през 2018 г. като спин-оф на Университетския колеж в Дъблин. В момента в стартъпа работят около 45 души и макар че все още е базиран в ирландската столица, той разширява присъствието си в Нидерландия – един от световните лидери в областта на квантовите технологии.

Нидерландската организация за приложни научни изследвания (TNO) наскоро подкрепи Equal1 с неразкрита инвестиция. Миналата година ирландската компания откри изследователско съоръжение в близост до ТУ/Делфт, нововъзникващ център за стартиращи предприятия в областта на квантовите технологии като QuantWare.

Като използва стандартното производство на полупроводници, Equal1 има за цел да доближи квантовите изчисления до реалните приложения по-бързо от своите конкуренти. Този конкурентен кръг обаче се разраства и то бързо. Само през последните няколко месеца Google пусна квантов чип Willow, Microsoft представи Majorana, а Amazon разкри Ocelot.

Източник: e-security.bg

Сподели в: