Повече от 1000 британски музиканти издадоха новаторски протестен албум, озаглавен „Това ли искаме?“ Албумът, в който участват известни изпълнители като Кейт Буш, Ани Ленъкс и Бен Хауърд, не е типичната колекция от хитове, които се въртят на върха на класациите.
Вместо това албумът съдържа 12 песни с пълна тишина, всяка от които представлява празните студия и пространства за представления. Изпълнителите се опасяват, че точно това може да се случи, ако предложените промени в закона за авторското право в Обединеното кралство бъдат приложени.
Какъв е смисълът на един тих албум?
В основата на този протест стои предложение на правителството на Обединеното кралство от декември 2024 г., което ще промени из основи начина, по който разработчиците на изкуствен интелект взаимодействат с материали, защитени с авторско право. В продължение на векове Обединеното кралство работи в съответствие със строги закони за авторското право, които изискват от компаниите и физическите лица да получат разрешение, преди да използват творчески произведения – например музика. Понастоящем компаниите за изкуствен интелект трябва да спазват същите правила.
Правителството обаче е предложило промени, които ще предоставят на компаниите за ИИ изключение, позволяващо им да използват материали, защитени с авторско право, за да обучават своите модели. По подразбиране тези компании ще имат разрешение да използват музика и други творчески произведения, както намерят за добре. В бъдеще авторите на песни и музикантите ще трябва да се „откажат“ от използването на техните произведения без съгласие.
Тази потенциална промяна предизвика шок в творческата общност, като породи опасения за широко разпространена експлоатация на художествени произведения без справедливо възнаграждение. Изпълнителите се надяват, че тихият албум ще послужи като мощна метафора за заглушаването на гласовете им и потенциалното унищожаване на препитанието им.
Мълчаливият протест
В „Is This What We Want?“ може и да няма музика или текст, но заглавията говорят сами по себе си, изпращайки посланието: „Британското правителство не трябва да легализира кражбата на музика в полза на компаниите за изкуствен интелект.“ Този творчески протест подчертава загрижеността на изпълнителите за бъдещето на тяхната индустрия и стойността на техния труд.
Албумът се продава във всички основни платформи за стрийминг, като печалбата се дарява на Help Musicians, британска благотворителна организация, подкрепяща работещите в музикалната индустрия. Тази щедрост допълнително подчертава ангажимента на артистите да защитават своята творческа общност.
Творческите индустрии работят заедно срещу британския закон за авторското право
Тихият албум е само част от по-голямо движение срещу предложените промени в авторското право, което засяга други творчески индустрии като писането, киното и телевизията. Асоциацията на новинарските медии в Обединеното кралство и издания като The Guardian обединиха усилията си в рамките на кампанията „Make It Fair“, застъпвайки се за справедливо възнаграждение и защита на творческите произведения в различните индустрии.
Вестник „Таймс“ също публикува отворено писмо. То носи подписите на тежки фигури от индустрията като Пол Маккартни, Елтън Джон, Дуа Липа и Ед Шийран. Писмото е ясно в своето послание, като заявява: „Няма морален или икономически аргумент за кражбата на нашите авторски права. Отнемането му ще опустоши индустрията и ще открадне бъдещето на следващото поколение“.
По-голямата картина
Този протест подчертава нарастващото напрежение между технологичния напредък и художествената цялост. Макар че изкуственият интелект има потенциала да революционизира много аспекти от живота ни, творците твърдят, че това не трябва да става за сметка на справедливо възнаграждение и зачитане на интелектуалната собственост. Съдържанието, генерирано от ИИ, не се случва просто така – всичко, което той произвежда, се основава на съществуващи материали, създадени от човек-художник.
Творческата общност се опасява, че без подходящи гаранции техните произведения могат да бъдат използвани за обучение на модели на ИИ, които потенциално биха могли да ги заменят. Те смятат, че това ще доведе до бъдеще, в което човешкото творчество ще бъде обезценено. И дори най-успешните и талантливи творци ще се борят да изкарват прехраната си със своя занаят.
Какво ще се случи по-нататък с авторското право на изкуствения интелект?
Периодът на консултации на правителството на Обединеното кралство по тези предложени промени приключи на 25 февруари 2025 г. Творческата общност сега очаква да види как нейните протести и аргументи ще повлияят на окончателното решение.
Тихият албум стои като мощно напомняне за това, което е заложено на карта. Не само за самите творци, но и за богатия културен гоблен, който тяхната работа създава. Той поставя важен въпрос пред политиците и обществото като цяло: В бързината, с която приемаме изкуствения интелект. Готови ли сме да пожертваме човешкото творчество, което оформя нашата култура?