Как да опазим своя e-mail адрес от phishing атаки?

Как да опазим своя e-mail адрес от phishing атаки?

 Как да предпазим себе си от phishing атаки?

Електронната поща  е един от най-популярните начини за свръзка между хората, и на работа, и от вкъщи. Според открит доклад от 2015, всеки ден са се изпращали около 205 милиарда имейла и се очаква да се покачат до 246 милиарда на ден до 2019 година.

Голяма част от съвременния бизнес е структуриран онлайн –например банкирането. Много банки изработват електронни отчети, които се съхраняват в онлайн акаунти; изпращат ни e-mail-и всеки месец, за да ни напомнят да проверим сметките си онлайн. Просто натискаме върху прикачения линк и влизаме в онлайн акаунтите си.

Внимавайте с електронната поща

Заради възможностите, които предлага онлайн банкирането, Вашето име и парола са доста ценени от хакерите. Въоръжени с тези детайли, те могат да влезнат в акаунта Ви и да извършат дигитален паричен трансфер, и да откраднат  парите Ви.

Един от начините да отмъкнат данните Ви за достъп е, когато хакерите изпращат e-mail, който изглежда почти идентичен като онези, които изпраща например банката Ви. Този вид измамнически съобщения – са познати като phishing. Натискането на линковете в тях води до сайт, който изглежда досущ като този на банката. Когато обаче пробвате да влезнете, вместо да видите детайлите от акаунта Ви, най-вероятно ще получите съобщение за грешка. През това време кибер престъпниците вече са се сдобили с името и паролата Ви. Оттук нататък могат да изпразнят банковия Ви акаунт.

Как можем да се предпазим от phishing атаки?

  1. Проверете какво казва банката за техните имейли

Вашата банка почти със сигурност ще има страница на уебсайта си, относно помощ за разпознаване на фалшиви имейли. Този пример е от LIoyds Bank и показва нещата, за които трябва да внимавате:

Неправилен e-mail адрес на подателя;

Общо приветствие (името Ви не фигурира никъде);

Имейлът включва директен линк – оригиналните съобщения от LIoyds никога не включват такива;

Имейлът носи заплахи за спиране на акаунта Ви или друга подозрителна дейност.

Посетете уебсайта на Вашата банка и проверете секцията за помощ и как да разберем дали даден e-mail е истински или не. Като научите какво да очаквате, ще можете по-лесно да разпозмавате Phishing атаките, преглеждайки входящата си поща.

  1. Никога не натискайте линкове в имейли от вашата банка

За да избегнете да бъдете измамени, като влезнете във фалшив уебсайт, никога не кликайте върху линковете от имейли, твърдящи, че са изпратени от Вашата банка. Вместо това, напишете адреса във Вашия интернет браузър – по този начин винаги ще се озовете на официалния уебсайт.

  1. Инсталирайте софтуер за сигурност

Съвременния софтуер срещу зловреден код е много добър в автоматично засичане на опити за phishing атаки, като директно Ви уведомява ако нещо изглежда подозрително. Това автоматично известие Ви информира незабавно, че може да сте станали жертва на phishing.

Защитата от phishing кампании е комбинация от осведоменост, здрав разум и технология. За да помогнете по-добре на себе си, моля изтеглете безплатния пробен период на Panda Security и оставете на софтуера ни за сигурност да Ви предпазват от fishing и malware сега.

Източник: Panda Security

За Panda Security

Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).

Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.

За допълнителна информация:

Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08

www.antivirus.bg

support@antivirus.bg

Сподели в:

Категории:

Следвай ни в: