В днешното геополитическо положение, атаките срещу поверителността на големите компании и на хората като индивиди са станали едни от големите онлайн заплахи. Много организации инвестират милиони в бюджет за програми за сигурност. На пръв поглед те пазят данните на своите клиенти, но също така това е и инвестиция за поддържането на добра репутация на фирмата.
Но какво, ако решението лежи на просто споразумение между държавите?
В петък, лично Доналд Тръмп повдигна въпроса в своята първа среща с президента на Русия Владимир Путин за съвместното създаване на “неразбиваем кибер секюрити отряд” за да предпази избирателния процес от хакерски атаки и други опасности произлизащи от постоянната връзка с Интернет.
Това не е първия път, в който темата за киберзащита е била субект на обсъждане. Особено във време, когато кибервойната има повече присъствие от всякога в срещи от типа на Г20, the initiative could have been hailed as timely. Още повече преди няколко месеца руския президент бе този, който предложи на САЩ да се направи споразумение за киберзащита, след като се появи WannaCry атаката, която засегна хиляди компютри по целия свят.
Въпреки това, след като критиките към Русия продължиха да нарастват, смятайки я за съюзник на когото не може да се вярва и от демократи, и от републиканци щом става дума за кибер сигурност, президентът Тръмп успя да хвърли в съмнение възможността да създаване на партньорство. “Фактът, че президента Путин и аз обсъдихме възможността за отряд за кибер сигурност, не означава, че ще стане.Няма, но прекратяването на огъня – може и стана!” – сподели Доналд Тръмп в twitter.
Кибервойната в световния дневен ред
В повечето случаи, когато говорим за кибервойна, се има предвид атаките извършени от държавите, въпреки че е рядкост да се намери решаващо доказателство относно източника на атаката. Правителствата са по-сигурни от всякога, че трябва да се вземат мерки за да се предпазят. Всъщност Обама направи изявление преди няколко месеца признавайки, че има все още много работа да бъде свършена след като дори в Белия дом бе направено нарушение.
По-късно сами видяхме доказателства за тази тенденция, като се вземе предвид атаката, в която системите на DNC бяха нападнати за кражба на данни, които бяха представени в последствие публично (за да се навреди на кампанията на кандидата на демократите – Хилари Клинтън). Въпреки че е доста трудно да се прецени кой седи зад атаките, в този случай, според експертите е почти сигурно Русия да е отговорна за намесата в изборите.
Всеки може да стане жертва на кражба на данни и това включва дори и терористични групи като ISIS. Изтеклата информация от USB павет на ISIS е съдържала данни за 22 000 члена на групировката, които е трябвало да попълнят протокол преди да се присъединят към групата.
През март 2016, разузнаването на Южна Корея докладва за атака включваща 40 мобилни телефона, принадлежащи на тайните агенти на страната, обвинявайки Северна Корея за атаката. Дни по-късно правителството на Северна Корея отрече да е отговорно за това.
Начинания като “Hack the Pentagon” са програми,които предлагат възнаграждение при успех, пуснати от Министерството на отбраната на САЩ или възможното сътрудничество между големите световни сили могат да се окажат началото на по-добро бъдеще за глобалната киберзащита.
Източник: Panda Security
За Panda Security
Превърнала се в един от водещите световни разработчици на решения за ИТ сигурност, Panda Security има представителства в 80 страни и милиони потребители в повече от 195 държави. Предлага продукти, адаптирани на 23 езика. Обновявайки решенията си компанията постоянно внедрява нови модели и технологии и повишава ефективността си в борбата с интернет заплахите. Благодарение на модула за сигурност Tru Prevent и технологията Collective Intelligence всяко решение предпазва максимално ценната ИТ информация, както от познати заплахи, така и от все още некласифицирани опасности. Panda Security се старае да улесни своите клиенти в съответствие с фирмения си девиз: „Една стъпка преди” всеки нов зловреден код (вирус, шпионски код, спам и др.).
Panda Security си сътрудничи със Special Olympics, WWF и Invest for Children, което е част от корпоративната политика на фирмата за социално отговорно поведение.
За допълнителна информация:
Компютел ООД – Официален представител на Panda Security за България
София: 02/ 813 28 11
Пловдив: 032/ 62 16 08
www.antivirus.bg
support@antivirus.bg