Влияние на Blockchain върху киберсигурността

Влияние на Blockchain върху киберсигурността
block-chain

Тази седмица разговаряме със Стефан Ателиевич, началник на отдел “Съдържание и общностен мениджър” в <BitFortune>. С богат опит в създаването на съдържание и любовта към всичко, свързано с криптовалутите, Стефан страстно работи, за да помогне на хората да разберат ползите и потенциала на криптоиндустрията. Извън работата, Стефан обича да се запознава с новите технологии и иновации в ИТ индустрията.

В тази информационна епоха важността на сигурността на данните се превърна в един от най-големите ни грижи. Изглежда, че целият ни живот се е проследил чрез бази данни, а най-чувствителната ни информация е по-уязвима от всякога.

Това е причината, поради която днес киберсигурността има толкова голямо значение. Хакването се превърна в сериозен и общ проблем в киберпространството и организациите по целия свят са хванати в един вид надпревара във въоръжаването, за да закърпят съществуващите слабости в своите мрежи и да ги укрепят срещу бъдещи кибератаки.

Но е създадено ново оръжие за борба с нарастващата кибернетична заплаха – технологията блокчейн.

Какво е Blockchain технология?

Технология, създадена от създаването на Bitcoin, blockchain е разпределена книга, която обработва данни по нов, интригуващ начин.

Информацията се съхранява в мрежата в блокове от данни, които са защитени с криптография. Тези данни трябва да бъдат “добивани“, което означава, че сложни математически пъзели трябва да бъдат решени, за да бъдат добавени към блоковете. След това решението се показва на други членове на мрежата на blockchain, които го проверяват и прикачват тези данни към блоковете.

Ако някой въведе нова информация в системата, първо трябва да бъде проверена от най-малко 51% от членовете на blockchain, преди да бъде добавена към нов блок. В резултат на това не съществува централен център, където да се съхранява цялата информация. Вместо това, той е равномерно разпределен сред потребителите. Това контрастира с обичайните методи за централизирано съхранение на данни, използвани в целия свят.

Това, което се добавя към блоковете, не може да бъде премахнато и може да бъде видяно от всички членове на blockchain (частен блокчейн) или всеки (обществен блокчейн). Това гарантира, че никаква промяна в мрежата на blockchain не преминава под радара.

Като цяло можем да дефинираме blockchain със следните характеристики:

Той е децентрализиран
Тя е неизменна
Той е прозрачен

И именно тези черти го правят отлично решение за проблемите на киберсигурността.

Как Blockchain може да стимулира киберсигурността

Децентрализация

Децентрализацията на Blockchain би намалила значително шансовете за подправяне на базите данни. Начинът, по който хакерите успяват да се сдобият с информация, обикновено атакува място, където всички данни са групирани, като мейнфрейм. На блокчейн това е изключително непрактично, ако не и почти невъзможно.

Тъй като цялата информация се съхранява в мрежа на блокчейн, не съществува артерия за данни, която хакерите да насочват. Вместо това, те ще трябва да корумпират същите данни за всеки блок. Виждайки, че всяка промяна на блокчейна е видима за всички и че тя трябва да бъде потвърдена от мнозинството, подобна атака би взела необичайна изчислителна сила, която значително обезсърчава всеки да направи опит за подобен подвиг.

Прозрачност и непроменливост

Обществената мрежа има предимството да съхранява всичките си данни в очите на обществеността. Всяка промяна, направена в нея, неизбежно се открива, лесно се открива и проследява от всеки, който се взира достатъчно усилено. И със стотици или дори хиляди очи на наблюдателя, вероятността за промяна, за да я направи незабелязана, също може да бъде нула.

Освен това, благодарение на хеширането, когато се добавя или модифицира низ за данни, записът и на актуализацията, и на неговото предишно състояние остават видими, нито една от които не може да бъде изтрита. По този начин кибернетичните нашественици се сблъскват с допълнителното предизвикателство на ясно видим маркер, който показва всяка стъпка от тяхната атака.

В такъв случай един амбициозен кибер-нападател ще трябва да влезе незабелязано в блокейна верига и да се измъкне от разкриването на информацията му, без да бъде забелязан. Добавете споменатата по-рано трудност за достъп до всеки блок към проблема и получавате задача, която е твърде неосъществима за почти всеки да я изпълни ефективно.

Безопасни меки точки на Blockchain

Макар че представлява голямо подобрение в сигурността на данните, блокчейн не е сигурен безопасен вариант, тъй като в миналото имаше широкомащабни нарушения, като скандалния инцидент Mt Gox. Тя може да бъде злоупотребена и манипулирана, въпреки че отнема много повече време, ресурси и усилия, отколкото традиционните технологии.

В момента най-голямата пролука в бронята е централизиран обмен. Те са по-отворени за атаки поради централизирания си характер. Но именно поради честите злонамерени опити да се откраднат средства чрез такива обмени, те ще излязат от полза, а децентрализираният обмен със сигурност ще се превърне в норма веднага щом технологията придобие достатъчно известност.

Въпреки това, координираната атака все още може да се случи на самото блокчейн, при което една единица или група, притежаваща по-голямата част от миннодобивната сила, създава притискане на споменатата блокчейна, свободна да я контролира, както желае.

Това се нарича 51% атака и може да причини сериозни щети, както се вижда с Bitcoin Gold. Въпреки това, количеството на организацията и ресурсите, необходими за този вид операция, го прави много малко загрижен за големите платформи с блокчейн с много по-висок процент на хеширане като оригиналния Bitcoin.

Blockchain ще поеме защитата на данните

Някои организации започнаха да прилагат blockchain технология с отлични резултати. Например, естонската софтуерна компания Guardtime е видяла, че нейният KSI blockchain инициира огромни подобрения в естонското правителство, като неговите морски и застрахователни сектори също очакват тяхното преструктуриране.

Няма никакво съмнение, че тази революционна технология ще увеличи радикално безопасността на данните, тъй като показва характеристики, които са много по-подходящи, за да издържат на твърде честите сапани и стрели на киберпрестъпността. А преминаването към блокчейн вече се случва.

Blockchain очевидно се е доказал като индустриален нарушител, дори извън сектора за сигурност. За да видите точно как блокерът променя индустриите, погледнете инфографиката под този текст. Това е страхотен информационен лист за всичко, което blockchain прави, за да направи индустриите по-добри от всякога.

 

Infographic URL: https://bitfortune.net/blockchain-disruptions-infographic/

Източник: По материали от интернет

Сподели в:

Категории:

Следвай ни в: