Снощи, 11.02.2025 г., зала ‚Йоханесбург‘ на Полиграфическия комбинат в София, за трета поредна година през февруари, стана арена на събитието на Cyber Security Talks Bulgaria с домакинството на АНТИВИРУС БГ, HEIC и „Киберсигурност за всеки“ – фондацията стояща зад портала e-security, а вече и зад академията по киберсигурност e-cademy.
В предните две години именно на тези срещи Янко Спасов и Александър Атанасов бяха едни от първите, които поставиха след това набралите мегапопулярност теми за регламента NIS 2 и квантовата криптография.
Павел Георгиев въведе публиката в темата на вечерта Deepfake и представи домакините на срещата.
Хостът Янко Спасов представи накратко дългата история на АНТИВИРУС БГ, както и дейността на фондацията и академията e-cademy, чиито партньор е лидерът в киберобученията и сертифицирането на знания и умения CompTIA. Беше анснсирано началото на тази учебна година на 14.02.2025 г. с курса SECURITY +.
Първата тема от главната програма беше Deepfake vs. Cyber Defenders: AI като Оръжие и Щит в Мрежовата Сигурност.
Инж. Спасов направи кратка ретроспекция на постулатите на роботиката от времето на Айзък Азимов, през Любен Дилов и Никола Кесаровски та до наши дни.
Тук възникна и въпросът щом законите за роботиката звучат толкова добре, не се ли отнасят те и за хората и държавата?
Янко Спасов направи и кратък преглед на възможностите за употреба на изкуствен интелект като оръжие и като защита на мрежовата среда и информацията.
Инж. Александър Атанасов даде интересна информация как изкуственият интелект се използва и в сферата на отбранителната промишленост, военното дело и националната сигурност като цяло.
Последва кратък преглед на нормативната рамка в областта – в сила са множество закони, резолюции, декрети, актове и директиви, идващи от големите играчи ЕС, САЩ, Китай и Русия.
Впечатляващо е, че 2023 и 2024 г. са били много активни по отношение на изработването, актуализирането и приемането на множество международни стандарти и всичко това е свързано с новите реалности.
През видеомост от Австрия се включи Д-р Анджи Кери, основател и изпълнителен директор на Shama AI. Компанията е дълбокотехнологичен стартъп за цифрова криминалистика с изкуствен интелект, посветен на киберсигурността и защитата на личните данни. Той предоставя универсални модели за откриване на дълбоко обучение в реално време, насочени срещу фалшифициране, с висока точност и нисък изчислителен ресурс за всеки дълбоко фалшифициран глас и реч.
В момента софтуерът им работи на 100% на няколко езика като английски, френски, немски, испански и др., като засега българският език се покрива на 96%.
Последва демонстрационната част, в която Янко Спасов успешно фалшифицира гласа на един от организаторите, Антон Пулийски.
Павел Георгиев закри интересната среща с покани за следващите две събития на Кибер клуба, както и със съобщение за националния отбор по киберсигурност и как може желаещите да се включат в него.